Актуелно
Почетна / Популарно (страница 20)

Популарно

Божиќно послание на г.г. Стефан: Да го чуваме тоа што ни е светост и посебност, да ја чуваме и живееме верата, да ги чуваме светињите

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА Да појдеме во Витлеем и да го видиме тоа што се случило… (Лк. 2, 15) …

Повеќе

Илина Арсова: На планина сум потполно среќна

За себе ќе каже дека е креативец и авантурист, за тие што ја познаваат ќе речат дека е скромна, упорна, борбена, позитивна и секогаш насмеана. Илина Арсова, првата Македонка и една од 60-те жени во светот која ги искачи највисоките седум врвови на сите седум континенти. Во интервјуто за Локално.мк …

Повеќе

По изминатата бурна година, С.Македонија ја очекуваат убави денови полни со позитивни настани и промени

Од  уставни измени, преку промена на името, до членство во НАТО. Папата во Скопје, случајот „Рекет“… Вака некако изгледаше годината која ја оставивме позади нас. За дел од политичките аналитичари изминатата година беше лоша година, за други пак беше успешна година. Историски најважен настан што се има мината година случено е …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ до последен момент калкулира со новиот предлог за министер на МВР

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на само ден пред одлуката за избор на техничка влада, калкулира со новиот предлог за кандидат за министер за внатрешни работи. Имено, како што информираат од партијата, сеуште се дебатира за имињата и одлуката кој ќе биде новиот предлогот за министер на МВР. Од владечката СДСМ пак очекуваат …

Повеќе

Заев: Ново законско решение за амбасадори кое ќе ја штити дипломатската служба

Предлагаме ново законско решение за амбасадори, кое ќе ја штити дипломатската служба во иднина, давајќи предност на кариерните дипломати, напиша на својот фејсбук профил премиерпт Зоран Заев. „Од 2017 досега 87,5 проценти од лицата кои се именувани за амбасадори се кариерни дипломати, 35 од нив се професионални, а само 5 …

Повеќе

Бернс: Северна Македонија е на позитивен пат што ветува

Американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс во своето прво новогодишно обраќање истакнува дека земјава минатата година ја завршила подготвена да ја реализира долгогодишната аспирација да стане членка на НАТО, дека се продлабочуваат односите со САД, а оти можностите за регионална интеграција се светли. Се зајакнува, вели, економијата на земјата, која, …

Повеќе

Студено и ведро, максимална температура до 9 степени

Времето денеска ќе биде сончево и постудено со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец, особено изразен во југоисточните делови. Максималната температура ќе се движи од 2 до 9 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и постудено со мала до умерена …

Повеќе

Спасовски со апел до граѓаните да бидат свесни за ризиците на новогодишната ноќ

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска испрати апел до граѓаните за време на новогодишната ноќ да бидат свесни за ризиците кои претстојат, да не прославуваат со пиротехнички средства, без оружје и да не конзумираат алкохол доколку управуваат со моторно возило. „Јас посакувам и апелирам до граѓаните навистина да бидеме …

Повеќе

Заев: Во новата 2020 година да го направиме најдоброто за нашата земја

Премиерот Зоран Заев, во новогодишно обраќање до граѓаните, посакува подобро и поубаво утре, здравје и исполнетост со радост и топлина порачувајќи секој да го направи најдоброто за државата и  да си ветиме посветеност на заедништво и солидарност. Во Новата година државата ќе стане членка на НАТО, силно ќе чукаме и …

Повеќе

Итната медицинска помош за новогодишните празници ќе работи 24 часа

Службата за Итна медицинска помош со домашно лекување за време на новогодишните празници во текот на 24 часа ќе се грижи за здравствената состојба на граѓаните, соопшти ЈЗУ Здравствен дом – Скопје. На новогодишната ноќ достапни ќе бидат дежурните ординации за здравствена заштита во трета смена, недела и празници во …

Повеќе