Актуелно
Почетна / Популарно (страница 30)

Популарно

Промоција на графичкиот роман „Во Италија сите се мажи“

Графичкиот роман „Во Италија сите се мажи“ од Лука де Сантис и Сара Колаоне во издание на Бункер утре ќе ја има својата промоција која ќе се одржи во 19.30 часот, во Јавна соба. Овој графички роман ја раскажува приказната за прогонот на хомосексуалците во времето на фашистичка Италија под …

Повеќе

Три нови Роса школи ќе бидат отворени во Охрид, Струмица и Куманово

Во Охрид, Струмица и Куманово ќе бидат отворени три нови Роса школи за родителство во кои младите родители ќе имаат можност да добиваат совети од стручни лица за грижата на новороденчињата. Трите школи се продолжение на проектот што Пивара Скопје и Министерството за здравство го почнаа минатата година кога беа …

Повеќе

Законски измени и правилници за барањата на родителите на деца со попреченост

Во наредниот период ќе се работи на законски измени и правилници со коишто ќе се опфатат иницијативите и барањата на родителите на деца со попреченост, најавиле министрите за труд и социјална политика, Мила Царовска, за здравство Венко Филипче и за транспорт и врски Горан Сугарески денеска на средба во Владата …

Повеќе

Мицкоски: Да донесеме закон за испитување на потекло на имот на политичарите и нивните семејства

Иако  Заев и Шекеринска се политичари уште од времето на транзицијата, треба да знаат дека доаѓа ново време, а промените се на прагот и доаѓа нова надеж за нашата држава, истакна на денешната прес конференција лидерот на опозицискаа ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој го повика премиерот Заев доколку верува во …

Повеќе

Охрид СОС предупредува дека новиот Закон за легализација на дивоградби е штетен

Еколошкото здрожение Охрид СОС предупредуваат дека утре на седница на Владата ќе биде разгледан новиот Предлог-закон за легализација на дивоградби, кој, според нив, се очекува да се усвои до крајот на годинава. „Последната достапна верзија од измена и дополна на законот е од 25 октомври 2019 година, каде што освен енормно …

Повеќе

Северна Македонија направи значаен чекор во усвојувањето на законодавството на ЕУ

Република Северна Македонија е членка на 10 Хашки конвенции: седум конвенции се наследени од СФРЈ, додека пак три беа ратификувани од осамостојувањето, соопшти денеска Министерството за правда. Министерката за правда Рената Дескоска, во името на Владата на Република Северна Македонија, денеска во Хаг потпиша три меѓународни конвенции и еден протокол. …

Повеќе

Димитров се сретна со новиот комесар за проширување, Вархеји и учествуваше на работен појадок со МНР на земјите-членки на ЕУ

На првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи Никола Димитров учествуваше на работен појадок со министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ и МНР на Албанија, во организација на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас. Димитров, соопшти Минитерството за надворешни работи, порача дека …

Повеќе

Дендиас по работниот појадок во Брисел: Верувам дека во одредена мерка, нешто постигнавме денеска

Подобрување на методологијата на проширувањето и потребата да се задржи европската перспектива на земјите од регионот, според шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, биле во фокусот на разговорите на министрите за надворешни работи на земјите членки на унијата и на Северна Македонија и Албанија на денешниот работен појадок организиран од …

Повеќе

Од 1 јануари почнува транзитната испорака на природен гас од „Турски поток“ кон Грција и Северна Македонија

Од 1 јануари 2020 година ќе почне транзитната испорака на природен гас  од „Турски поток“ кон Грција и Северна Македонија, изјави извршниот директор на „Булгартрансгаз“, Владимир Малинов. Според него, компанијата ќе почне оваа недела да го полни со гас гасоводот од 11 километри и дека до 15 декември Бугарија ќе биде …

Повеќе

МЗ: Буџетот за пациентите со дијабетес за 2020 година е 750 милиони денари, во 2017 година изнесувал 562 милиони денари

Министерството за здравство соопшти дека со Предлог-буџетот за 2020 година, се обезбедуваат инсулини, инсулински игли, глукагон, ленти за мерење на шеќер и пумпи за континуирано снабдување на инсулин, во висина од 750 милиони денари, што претставува зголемување во однос на претходните години. За споредба, во 2016 година, како што се …

Повеќе