Актуелно
Почетна / Популарно (страница 332)

Популарно

Олимпијадата заврши, проблемите – не! Држеа руски авион во Рио над 4 часа

Летот со руска олимписка делегација не успеа да се реализира навреме од Рио де Жанеиро. Првично беше најавено дека рускиот авион ќе доцни со половина час поради преоптовареност на аеродромот во бразилскиот мегаполис. Потоа се покажа дека причината е сосема друга. Беше најавено дека авионот ќе задржан три часа, бидејќи …

Повеќе

Пејачот од „Електрични оргазам“ ќе стане монах

Фронтменот на рок групата „Електрични оргазам“, Срѓан „Гиле“ Гојковиќ има намера следната година да се замонаши во будистички храм во Мјанмар, објави „Блиц“. Гиле пред неколку години се приклони кон будизмот, и сега е потпретседател на друштвото „Средишен пат“, чиешто седиште се наоѓа во Белград, и кое постои веќе пет …

Повеќе

Компјутер ги предвидува речениците пред да се произнесеме

Научниците од Универзитетот во Орегон развија програма, благодарение на која компјутерите ќе ги читаат нашите мисли и ќе ни ги предвидуваат речениците пред да сме ги произнеле, пишува “Дејли мејл” . Софтверот го скенира мозокот и бара одредени невронски модели поврзани со зборовите . Тој се учи да ги препознава …

Повеќе

Запреа српска свадба поради натпреварот со САД

Свадба во српската престолнина Белград беше стопирана за да може присутните да го гледаат синоќешното финале на кошаркарскиот турнир на Олимпијадата во Рио меѓу Србија и САД, информираат локалните медиуми. Србите загубија со 66:96, но целата земја беше обземена од еуфорија, а екрани со натпреварот се гледаа насекаде.  

Повеќе

Полицијата во Бангкок со операција против ловците на Покемони

Полицијата во Тајланд започна денеска операција во главниот град Бангкок за апсење на играчите на Pokemon GO поради опасно однесување на десетиците централни улици во градот со најинтензивен сообраќај, јави Тhaitv3. Операцијата се спроведува со заштитна цел, откако голем број на сообраќајки и други несреќи на патиштата, се случиле поради …

Повеќе

Страшни вонземски јајца пронајдени на плажа!?

Чудни јајца се појавија мистериозно на плажа во англискиот град Пензанс, пријавени esoreiter.ru, цитиран од “Флагман”. Британката Џес Арнисон која нашла едно од вонземјанските јајца, вели дека таа сосема случајно налетал на него. Ја обзел веднаш страв. Од каде се тие и безбедни ли се за човекот, прашува таа.Дамата го …

Повеќе

Писториус имал “нервен слом” и сакал да се самоубие на роденденот на Рив

Осудениот за убиство на свршеница, поранешен спортист Оскар Писториус претрпе нервен слом на роденденот на покојната Рив Стенкамп – 19 август. Писториус ги кренал на нога стражарите во затворот по обидите да се самоубие, а од пред два дена одбива да се храни. Спортисти побарал да запали свеќи за убиената …

Повеќе

(ВИДЕО) Хомосексуалeц во женска облека маршира заедно со војници на проба за парада во Украина!

На проба на воената парада во чест на Денот на независноста на Украина во Киев беше забележан особено евроинтегрички Украинец. На клип направен од очевидци, се гледа како мажот е облечен во женска облека и темелно танцува во такт со палки на барабанот, а потоа, видливо без сили да се …

Повеќе

Лекарите извадија 40 џебни ножиња од стомакот на Индиец

42-годишен полицаец побарал лекарска помош со поплаки од болки во стомакот и недостаток на апетит. Кај примарниот преглед лекарите напипале испакнатини и одлучиле дека станува збор за тумор. Тие пуштиле камерата до проблематичното место и откриле голем број џебни ножеви. Некои од нив биле отворени. Мажот бил опериран итно, а …

Повеќе

Рики Мартин го одведе дечкото на сафари во Кенија

Рики Мартин одлучи да ја разгали новата љубов. Тој го одведе дечкото и двете деца на малку нестандарден летен одмор – на сафари во Кенија. Од сликите разбираме дека виделе доста животни и по се изгледа дека се забавувале. Пред тоа пејачот ги одведе близнаците и новиот пријател Jwan Yosef …

Повеќе