Актуелно

Стоп

Вакцината нема да делува на дебелите луѓе? Американски професор изнесе песимистичко предвидување

Според американскиот Си-Ен-Ен, потенцијалната вакцина против коронавирусот нема да има ефект врз дебелите луѓе. Америка, каде што над 4,6 милиони луѓе се заразени и близу 155.000 кои починале од дебелината, е уште полоша епидемија од сегашната во американското општество. Научниците знаат како се прават вакцини за да се заштитат граѓаните …

Повеќе

Големо откритие на научниците: Еве кои жени имаат поголем ризик потешко да заболат од коронавирус

Неодамнешното истражување покажа дека жените во постменопауза имаат поголема веројатност да развијат потешки симптоми на коронавирус. Истражувачите од „Кингс колеџ“ во Лондон велат дека нивните откритија сугерираат дека лачењето на естрогенот сè уште обезбедува високо ниво на заштита од ковид. Имено, тие анализирале податоци од скоро 600.000 жени во Велика …

Повеќе

Сите со визири заразени, тие што носат маска немаат вирус: Неверојатни резултати од испитување во Швајцарија

По епидемијата на коронавирус, каде се заразуваат само оние што носат пластични визири, швајцарската влада соопшти дека пластичните штитници се несоодветна заштита и треба да се носат само во комбинација со маска за лице. Здравствените службеници во кантонот Граубунден, кои проучувале неодамнешна инфекција кај вработените во хотел и откриле загрижувачки …

Повеќе

Овој симптом е клучен показател за инфекција со коронавирус: Се манифестира дури на 3 начина

Многу луѓе кои се заразени со вирусот корона го имаат овој симптом, кој обично се јавува во првата фаза на инфекцијата. Ендру Чан, професор по имунологија и заразни болести на Универзитетот Харвард, Школата за јавно здравје, ги следеше пациентите со коронавирус, користејќи ја апликацијата Студија за симптоми на Ковид. Американскиот …

Повеќе

Студија: Контрацептивните апчиња го зголемуваат ризикот од корона

Новите извештаи предупредуваат дека некои апчиња за контрацепција, бременост и хормонски терапии имаат поголем ризик од развој на згрутчување на крвта што може да биде фатално. Иако се потребни дополнителни истражувања, научниците ги поврзаа хормонот естроген и болеста ковид 19. Се покажа дека бремените жени, жени кои користат таблети за …

Повеќе

Светски познат инфектолог објасни зошто ракавиците воопшто не ве штитат од коронавирус

Носењето ракавици нема да нè заштити од коронавирусот, бидејќи тие даваат лажно чувство на безбедност, предупредуваат експертите. Д-р Алисон Бартлет, специјалист за заразни болести на Универзитетот во Чикаго, рече дека ракавиците не се ништо друго освен лажно чувство за безбедност. Иако СЗО предупредува дека редовното миење на рацете е најдобриот …

Повеќе

Пет најлуди теории на заговор за коронавирусот во кои веруваат и многу луѓе во Македонија

За време на овој застрашувачки и чуден период на пандемијата на коронавирусот, разбирливо е дека се чувствуваме вознемирени и загрижени за најблиските и за иднината, генерално. Сепак, важно е да бидете информирани и да му дадете приоритет на вашето ментално здравје. Некои луѓе, од друга страна, не го слушаат овој …

Повеќе

Короната можеме да ја спречиме да дојде до белите дробови: Еве како да ја исфрлите од организмот пред да биде доцна

Може да ја исфрлите короната од организмот пред да направи голема штета и да предизвика сериозна пневмонија, тврди група на сериозни европски научници чии ставови се до одреден степен поддржани од некои локални лекари. Резултатите од студијата спроведена од германски експерти од Универзитетската болница во Берлин и доктори од неколку …

Повеќе

Постојат дури 17 симптоми на корона и траат 12 дена, овие групи на луѓе се најзагрозени

Короната се манифестира преку вкупно 17 различни симптоми, а секој пациент има просек од седум симптоми кои траат 12 дена, според една голема студија на Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Според нивната студија, најчести манифестации на болеста се кашлица, замор, главоболка и губење здив. – Испитувањето …

Повеќе

Најновото откритие во врска со коронавирусот: Ова ќе го промени начинот на кој го сметаме смртоносниот патоген

Молекуларните биолози од Кина, САД и Европа ги споредиле геномите на десетици вируси кои се најтесно поврзани со САРС-КоВ-2 и откриле дека нејзините претходни форми се одвоени од обичното еволутивно дрво на вирусот кај лилјаците одамна, пред 40 до 70 години. Тим молекуларни биолози предводени од Дејвид Робертсон од Универзитетот …

Повеќе