Целосен неуспех? Познато кој фаворит е најголемото разочарување на ЕП 2024!

од Vladimir Zorba
2,2K прегледи

Еден од големите фаворити на ЕП 2024 – Англија, ја зазеде првата позиција во незавиден пласман по 1. коло на турнирот на Стариот континент.

„Трите лава“ е еден од тимовите кои упатија најмалку удари кон голот. Британците упатија само пет шута во тешката победа од 1-0 над Србија.

Само Шкотска има помалку удари (1). Но и поскромните селекции на Унгарија, Австрија и Србија се пред Англија.

Најлошите екипи по број на удари во 1. коло од групната фаза на ЕП 2024:

Шкотска – 1 удар кон голот;
Англија – 5 удари кон голот;
Чешка – 5 удари кон голот;
Унгарија – 6 удари кон голот;
Австрија – 6 удари кон голот;
Србија – 6 удари кон голот.

Евро 2024 се одржува во Германија и ќе трае точно еден месец – од 14 јуни до 14 јули. Натпреварите на турнирот ќе бидат домаќини на 10 стадиони во 10 градови.

Потсетуваме, актуелен шампион на Европа е Италија, која во финалето на ЕП 2020 на лондонскиот Вембли ја совлада Англија.

Слични содржини