Чавушоглу: Ги истражуваме наводите дека Русите украле украинско жито

од Stefanija Kuzmanovska

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека Анкара ги истражува тврдењата дека украинското жито е украдено од Русија, велејќи дека нема да дозволи украденото жито да се внесе во Турција.

Амбасадорот на Украина во Анкара на почетокот на јуни изјави дека турските купувачи се меѓу оние кои примаат жито украдено од Русија од Украина, додавајќи дека побарал помош од Турција за идентификување и апсење на одговорните за наводните пратки.

„Секое тврдење го сфаќаме сериозно и го истражуваме сериозно. Секој пат ја информираме, особено украинската страна, за резултатите од истрагата“, изјави шефот на турската дипломатија.

Слични содржини