Четири витамини кои ја спречуваат деменцијата, еве во кои намирници се наоѓаат

од Stefanija Kuzmanovska

Урамнотежената исхрана, комбинацијата на витамини, минерали и здрави масти му помага на телото подобро да ги апсорбира хранливите материи кои му се потребни на мозокот.

Кога станува збор за одржување на здравјето на мозокот, вашата исхрана игра важна улога. Урамнотежената исхрана богата со витамини и минерали е од суштинско значење за вашиот мозок да функционира најдобро.

Голем дел од литературата покажува дека одредени хранливи материи, флавоноиди, незаситени масти и омега-3 масни киселини се поврзани со побавен когнитивен пад и намален ризик од деменција.

Јадењето целосна храна е најдобриот начин да ги добиете овие хранливи материи. Додатоците за здравјето на мозокот не се толку моќни, но можат да бидат корисна опција во одредени околности. Урамнотежената исхрана, комбинацијата на витамини, минерали и здрави масти му помага на телото подобро да ги апсорбира хранливите материи што му се потребни.

Храната и хранливите материи дефинитивно можат да помогнат во одржување на здрава функција на мозокот, па дури и може да го забават падот на функцијата на мозокот поврзан со стареењето. Сите сакаме нашиот мозок да биде отпорен на стареење, па ова е одлична вест.

Еве кои витамини го поддржуваат здравјето на мозокот и во која храна можете да ги најдете:

Омега-3 масни киселини

Ако некогаш сте се запрашале зошто масните риби како лососот и туната секогаш се наметнуваат како дел од здравата исхрана, тоа е поради омега-3 масните киселини. Ова се незаситени масти богати со антиоксиданси кои го штитат мозокот, го спречуваат воспалението и се градбени блокови на клеточните мембрани во мозокот.

Покрај масните риби, добар извор на омега-3 масни киселини се и јаткастите плодови и семките. Ако не јадете често морска храна, разговарајте со вашиот лекар за земање додатоци на омега-3 ако вашиот тест на крвта укажува на недостаток, вели Мирела Дијаз-Сантос, доцент во Истражувачкиот центар за Алцхајмерова болест.

Витамин Е

Може да се најде во темен лиснат зеленчук, авокадо, црвен пипер, аспарагус, манго, тиква и јаткасти плодови и семки.

Б витамини

Кога станува збор за здравјето на мозокот, фокусирајте се на трите витамини Б: витамини Б6, Б12 и Б9 (фолат).
Гравот е еден од најдобрите извори на Б витамини во сите сегменти. Б6 можете да го најдете во бананите, портокалите, папајата, дињата, туната, лососот, живината и темнолиснат зеленчук. Фолатот се наоѓа во брокулата, интегралните житарки, јајцата, кикириките и семките од сончоглед.

Витаминот Б12 го има исклучиво во месото и производите од риба, а за веганите и вегетаријанците, нутритивниот квасец е добар начин за нивно снабдување. Луѓето кои се на растителна исхрана имаат многу поголем ризик од дефицит на Б12, затоа разговарајте со вашиот лекар за тоа дали додатокот Б12 е соодветен за вас.

Витамин Ц

Можете да го најдете во киви, црвени и зелени пиперки, цитрусно овошје, бобинки, брокула, карфиол, бриселско зелје и домати.

Слични содржини