Четворица загинати во најновите руски напади врз Украина

од desk4

Четири лица загинале во Украина денеска во последниот бран руски напади.

Според официјални лица, во нападите се повредени и 34 лица, меѓу кои и две деца.

Како одговор на нападите, украинскиот министер за внатрешни работи Ихор Клименко рече: „Русија се обидува да не скрши и да ја скрши нашата волја“.

Во главниот град Киев, украинските воздухопловни сили соопштија дека во текот на ноќта биле соборени 20 беспилотни летала Шахед од иранско производство, а наводно 11 лица биле повредени.

Тоа го одбележа 17-тиот руски воздушен напад врз главниот град овој месец.

Една 33-годишна жена загина кога остатоци од уништено руско беспилотно летало паднаа на нејзиниот балкон во висококатница во градот.

 

Слични содржини