Четворицата кичевчани кои имале контакт со заразеното лице со коронавирус се негативни

од Берта Китинска

Резултатите на четири лица, меѓу кои и тројца членови на семејството и колешка на лицето заразено со КОВИД – 19 од Кичево, се негативни, соопшти Институтот за јавно здравје од Битола.

Тестираните лица биле во постојана комуникација со заразениот пациент и постоeшe сомневање за ширење на коронавирус, но за среќа резултатите покажуваат дека не треба да имаме загриженост за други заразени лица во Кичево, барем до овие моменти.

Кризниот штаб во Општина Кичево останува во ставот и апелира до граѓаните континуирано да ги почитуваат упатствата и протоколите за однесување за време на пандемијата.

loading...

Слични содржини