ЧЛЕНКА НА НАТО ОДБИ: Не испраќаме авиони во Украина!

од Radmila Tasevska

Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани во вторникот изјави дека Италија ќе испрати нова противвоздушна одбрана „во рок од неколку недели“.

Италијанската премиерка, Џорџа Мелони изјави дека нејзината земја нема да испорачува борбени авиони на Украина, негирајќи ги извештаите на локалниот печат дека Рим се подготвува да испрати неколку застарени авиони за да ги засили трупите на Киев.

Зборувајќи заедно со украинскиот претседател, Володимир Зеленски, за време на посетата на Киев во вторникот, Мелони беше замолена да го коментира неодамнешниот извештај на весникот Република, во кој се вели дека Италија е подготвена да донира пет од своите високи борци за копнени напади.

-Во овој момент не е на дневен ред набавката на авиони – рече таа и додаде дека одлуката ќе треба да се донесе „во консултација со меѓународните партнери“.

Наместо тоа, Мелони рече дека Италија работи на нов пакет вооружување за Украина кој ќе вклучува голем број системи за противвоздушна одбрана, како што е ракетниот фрлач земја-воздух САМП/Т, кој ќе биде испорачан во координација со Франција.

Министерот за надворешни работи, Антонио Тајани, во вторникот рече дека Италија ќе испрати нова противвоздушна одбрана „во рок од неколку недели“, а владата веќе донесе одлука за продолжување на воената помош до 2023 година, откако министерот за одбрана, Гвидо Крозето, вети дека ќе продолжи приливот на оружје на неодреден период.

Иако Киев постојано бараше борбени авиони од западните патрони, тој досега не најде кандидат. Некои членки на НАТО, како Полска и Словачка, предложија испраќање на постари МиГ-29 од советската ера од сопствениот арсенал, но допрва треба да го сторат тоа, а Варшава ги повика САД да водат „поширока коалиција“ на земји за снабдување авионот.

Полска беше меѓу најгласните во барањето борбени авиони за својот сосед, претседателот Анджеј Дуда неодамна истакна дека неговата земја има помалку од 50 воени авиони во својот инвентар, што сугерира дека Варшава нема резервни.

За време на заедничкиот прес-брифинг со Мелони во вторникот, Зеленски призна дека странските лидери „имаат право да имаат свој став“, мислејќи на одбивањето на Италија да ги испорача авионите. Двајцата водачи, исто така, потпишаа заедничка декларација со која ја потврдија нивната „поддршка за принципите на меѓународното право“, додека Рим вети дека ќе промовира „силна и ефикасна политичка и материјална поддршка за Украина“ меѓу нејзините НАТО и европските сојузници.

Слични содржини