Д-р Пановски: Луѓето заборавија да носат маски, не го разбирам ова со свадбите во затворен простор

од Nikola Popovski
4,3K прегледи

Кафеаните и кафулињата и во вториот и третиот бран беа место каде што народот „природно се имунизираше“. Сепак, многу од нив веќе не се меѓу нас или имаат тешки последици, вели микробиологот д-р Никола Пановски во утринската емисија на ТВ Телма.

Според него, мерките треба да се прават за да се спречи ширењето.

-Треба да се вратиме на повторна кампања и за вакцина и за заштита на луѓето. Народов заборави да носат маски и навистина не го разбирам ова со рестораните и свадбите во затворен простор. Очекувам покачување на бројот на заразени до 1000 случаи, со тоа што вториот пик ќе биде на почетокот на ноември. До Нова година ќе се смири состојбата, додава Пановски.

Слични содржини