Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Дачиќ: Однесувањето на Црна Гора доведува до конфликти

Дачиќ: Однесувањето на Црна Гора доведува до конфликти

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјавил денеска дека Србија не е заинтересирана за хегемонија над Црна Гора и дека тоа не е дел од размислувањето на Србија.

„Црна Гора себеси си дава големо историско значење … Никој овде не спие и не се буди со прашањето зошто Црна Гора си заминува. Основно прашање е дали Србите и Црногорците ќе соработуваат или ќе се судрат“, изјавил Дачиќ за ТВ Прва.

Тој вели дека однесувањето на Црна Гора доведува до конфликти.

Коментирајќи ја одлуката Црна Гора да ги отвори границите за одредени земји, не вклучувајќи ја и Србија, Дачиќ рекол дека годинава ќе има помалку туристи од Србија, а на прашањето дали е неговата препорака да се оди во Црна Гора, во однос на тоа дали е безбедно, Дачиќ изјавил дека засега нема такви проценки.

На прашањето за одлуката дека „Монтенегро ерлајнс“ не може да слета на белградскиот аеродром, Дачиќ вели дека не станува збор за надворешна политика.

„Тоа нема никаква врска со политичката одлука. Ако нашата авиокомпанија не може да лета таму, секако треба да се воведат реципрочни мерки“, рече Дачиќ, додавајќи дека реципрочни мерки ќе има доколку Србија им забрани на црногорските граѓани да влезат.

Тој додал дека би сакал оваа ситуација со црногорската граница да остане на сила, „за неговиот народ да стане малку повеќе попаметен“.

Дачиќ повторил дека црногорските власти се образовани во Србија и рекоа дека „Србија ги воспитала“, а дека тие сториле сè против неа, односно ја признале независноста на Косово.

„Можеби не ве интересира кога Свазиленд ќе го признае Косово, но кога Црна Гора ќе го стори тоа, тоа е удар за заедничката борба што ја водевме“, рече Дачиќ.

На прашањето дали Србија може да ги заштити светилиштата на Српската православна црква (СПЦ) на територијата на Црна Гора, Дачиќ рече дека не може, но може да обезбеди помош за српскиот народ и СПЦ.

loading...