Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Дачиќ: Србија нема да дозволи Република Српска да биде укината; Албанците во Северна Македонија ги уживаат сите права, а ги има помалку од Србите во БиХ

Дачиќ: Србија нема да дозволи Република Српска да биде укината; Албанците во Северна Македонија ги уживаат сите права, а ги има помалку од Србите во БиХ

Во интервју за телевизијата Прва, Дачиќ ја нарече изјавата на членот на српското претседателство, Милорад Додик „Збогум БиХ, добредојде на РС-Егзит“ како „политичка борба“.

„Ова не е празна приказна, туку јасна порака:„ Ако продолжите со таква политика на загрозување на еднаквоста на српскиот народ, ќе имате проблеми ““, рече тој.

Тој изјави дека Србија нема да дозволи укинување на Република Српска и дека е такво нешто невозможно.

„Демократската акција за демократија (СДА) беше формирана за политиката на Алија Изетбеговиќ, која тој ја дефинираше пред повеќе од 40 години, и во која се вели дека Исламската држава може да се формира кога муслиманите имаат мнозинство. Сега тие имаат мнозинство … Тоа на некому може да биде банално, но подоцна, кога ќе експлодира некој трговски центар, да испадне дека сме биле во право. Бин Ладен имал босански пасош “, рече тој.

Зборувајќи за улогата на Уставниот суд во БиХ според Дејтонскиот договор, Дачиќ рече дека Босна е направена според американскиот модел, во која заеднички функции се само она за што се согласуваат субјектите и не се прашањата поврзани со земјиштето и шумите.

„И сега имаме ситуација кога судија од Северна Македонија гласа дали Република Српска или Хрватите во Босна ќе бидат еднакви. И тие имаат охридски договор што им ги гарантира сите права на Албанците, иако ги има помалку од Србите во БиХ“, рече Дачиќ.

loading...