Дачиќ за новата функција: Чест е да се биде шеф на парламентот

од Stefanija Kuzmanovska

За секој државотворен политичар, најголема чест е да биде шеф на највисокото претставничко тело и носител на уставната и законодавната власт во Република Србија, изјави вечерва претседателот на СПС, Ивица Дачиќ, за Танјуг, откако претседателот Александар Вучиќ објави дека сегашниот министер за надворешни работи ќе биде на чело на новиот. парламентот.

Дачиќ му се заблагодари на Вучиќ за тој предлог, со порака дека „обединета Србија може да одговори на предизвиците што ќе не очекуваат во наредниот период“.

„Заедно со претседателот на Република Србија и Владата на Република Србија, Националното собрание ќе даде клучен придонес за развојот и иднината на Србија, со целосно единство што обезбедува стабилност и просперитет на земјата“, рече Дачиќ.

loading...

Слични содржини