Дали јадете слатки после ручек? Еве зошто го правите тоа и како да го избегнете!

од Vladimir Zorba

Некои луѓе имаат навика нужно да јадат нешто слатко после ручек или солен оброк. Прекумерната консумација на шеќер може да доведе до бројни здравствени проблеми, вклучувајќи расипување на забите, дијабетес и срцеви заболувања.

Најтешкиот дел е контролирање на желбата за слатки, многумина веруваат.
Поради оваа причина, д -р Мајкл Крупејн и д -р Мехмет Оз објаснија за Real Simple зошто имаме желба за шеќер после оброк – и како да ја намалиме таа желба.

1. Моќта на навиката

Како што се испостави, желбата за шеќер често е навика.

Хормонот за добро чувство што се ослободува по уживањето во омилениот десерт се вика допамин, а хормонот што го регулира нивото на шеќер во крвта се вика инсулин.

Решение: Обидете се да најдете здрава навика за замена

Со цел да се елиминира навиката за прекумерно уживање во слатките после јадење, др. Крупејн предлага да се најде здрава, заменска навика по оброкот за да се „репрограмира“ мозокот. Тоа може да биде телефонски разговор со пријател, гледање омилено шоу или релаксирачка бања.

Покрај тоа, наместо слатки со прекумерна доза шеќер, можете да земете коцка темно чоколадо, што може да ја задоволи желбата за слатки.

2. Хормон на глад

Ако не јадете доволно или не одржувате балансирана исхрана, можно е телото да не испушта доволно грелин.

Решение: Обидете се да одржувате поздрава, урамнотежена исхрана

Јадењето здрави јаглехидрати може да помогне. За да биде балансиран шеќерот во крвта, др. Оз препорачува јадење здрава количина на протеини и храна богата со растителни влакна. Ова ќе ви ја даде потребната енергија.

Конзумирањето пребрзо храна може да резултира со желба за повеќе храна и слатки.

3. Ниско ниво на серотонин

Ако некогаш сте се запрашале зошто ви треба нешто нездраво или слатко секој пат после напорниот работен ден, тоа може да има врска со нивото на серотонин. Серотонинот помага да се регулира расположението, така што има совршена смисла телото да го посакува кога сме вознемирени, под стрес или во депресија.

Решение: Најдете здрави начини за управување со нивоата на вознемиреност и стрес

Се разбира, ова е полесно да се каже отколку да се направи, но управувањето со вознемиреноста и стресот дефинитивно може да помогне да се потисне желбата за шеќер, но и многу други позитивни работи.

Според др. Оз, нивото на кортизол се зголемува кога сте под стрес и може да ве натера да бидете погладни, поттикнувајќи желба за шеќер.

4. Недостаток на сон

„Недостатокот на сон е поврзан со прејадување, особено со прекумерна консумација на нездрава храна. Обидете се да спиете најмалку осум часа. Ова ќе ја намали желбата за нездраво и слатко“, вели др. Крупејн.

Решение: Воспоставете рутина за спиење

Не вежбајте два до три часа пред спиење, избегнувајте дремка повеќе од 20 минути, обидете се да се будите и да заспивате во исто време секој ден и не користете го телефонот еден час пред спиење. Ако се уште имате проблеми со спиењето, може да имате несоница. Во овој случај, разговарајте со вашиот лекар за да ја препише потребната терапија.

5. Недостаток на хранливи материи

Ако чувствувате вртоглавица без шеќер или имате хронична желба за слатки, време е да одите на лекар. На пример, може да биде причина за нерамнотежа на шеќер во крвта, како што е хипогликемија.

Решение: Консултирајте се со доктор

Без разлика дали станува збор за недостаток на исхрана или подлабок здравствен проблем, најдобро е да се консултирате со специјалист

Слични содржини