Дали на луѓето ќе им треба трета доза на вакцина против ковид 19?

од Берта Китинска

Извршниот директор на компанијата Фајзер, Алберт Борла, смета дека на луѓето можеби им е потребна трета доза во борбата против kovid, пренесуваат светските медиуми.

За време на панел-дискусијата, тој објасни дека оваа потенцијална доза може да им се даде на луѓето шест или 12 месеци откако биле целосно вакцинирани против коронавирусот, според „Дејли меил“.

Борла додава дека смета дека е можно луѓето да се имунизираат против ковид на годишно ниво.

– Постојат вакцини како онаа против полиомиелитис каде што е доза една доза … и има и вакцини како оние против грип, што ти требаат секоја година – рече тој

– Коронавирусот повеќе потсетува на грип отколку на вирусот на детска парализа – додаде Борла.

loading...

Слични содржини