Дали Путин ѝ се одмаздува на Европа преку гасоводот?

од Nikola Popovski

Рускиот претседател Владимир Путин се обидува да изврши притисок врз Европа преку гас. Причините се многубројни – од санкциите што постојано се воведуваат кон Русија до ситуацијата околу „Северен тек 2“.

Со завршување на градежните работи на рускиот енергетски гасовод, критичарите сега велат дека Кремљ вештачки ги зголемува цените на гасот во обид да го забрза долгиот процес на сертификација и да го направи гасоводот во функција.

Русија со недели се соочува со обвинувања дека намерно не успеала да ја исполни зголемената побарувачка на Европа за гас, што доведе до нагло зголемување на цените и алармантно ниско ниво на складирање низ целиот континент. Многу аналитичари веруваат дека целта на Москва е да ја поттикне потребата од „Северен тек 2“ со цел да се заобиколат многу правни и бирократски одложувања што сe уште го спречуваат гасоводот да испорачува гас од Русија до Германија преку Балтичкото Море.

Тоа може да ја одложи примената на гасоводот со месеци и веројатно дури и повеќе од една година, пренесува „atlanticcouncil.org“.

Од самиот почеток, проектот „Северен тек 2“ наиде на горко противење од двете страни на Атлантикот. Европскиот парламент гласаше против гасоводот, додека земјите од Централна Европа, како Полска, се плашат дека ќе ја зајакне руската контрола врз регионалните пазари на енергија и ќе ја зголеми способноста на Путин да ги уценува своите соседи.

Многу Украинци го гледаат гасоводот како економски неоправдано геополитичко оружје насочено директно кон нивната земја. Тие тврдат дека целта на „Северен тек 2“ е да се стави крај на зависноста на Москва од украинскиот транзитен гасен систем, што потенцијално го отвора патот за поголема ескалација.

Во моментов, не е соодветно Германија да влезе во конфликт со Москва, ниту поради „Северен тек 2“, ниту затоа што ги чекаат парламентарните избори.

Јуриј Витренко, извршен директор на украинскиот енергетски гигант „Нафтогас“, смета дека нема сомнение дека сегашниот недостаток на гас е намерен трик на Москва, кој треба да предизвика санкции и против Германија и за САД.

„Она што Русија го прави во моментов е намерно негирање на испораката на гас за Европа. Москва го прекинува испораката на гас за да ја принуди Европа да го прифати „Северен тек 2“ и да го потврди пред американскиот Конгрес да воведе дополнителни санкции. Руските акции се симбол на вооружување со гас. Секој што одбива да признае што прави Москва, особено кога тоа го прави отворено, испраќа опасна порака до Русите дека можат да користат гас за да ја уценуваат Европа и да излезат од неа“, рече тој.

Исто така, многумина веруваат дека е оправдано прашањето дали Русија ги чекаше своите пет минути и одлучи да и се одмазди на Европската унија поради бројните санкции што и беа воведени во текот на изминатите години, а кои само се зголемија.

Последната ситуација во серијата е кога беше отруен рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој потоа беше лекуван во Германија. Кога се вратил во Русија, веднаш бил уапсен и осуден на две и пол години затвор. На ова реагираа и претставници на ЕУ и САД и воопшто не беа наклонети кон Русија.

Слични содржини