Дали Трамп ќе заврши во затвор кога ќе ја напушти Белата куќа?

од Stefanija Kuzmanovska

Доналд Трамп ги загуби изборите за втор претседателски мандат, иако има 15 дена откако завршија изборите, а 8 дена откако неговиот противкандидат Џо Бајден беше прогласен за победник, тој одбива да го признае тоа.

Наместо тоа, тој продолжува да тврди дека Демократската партија ги украла изборите со гласовите по пошта. Досега немаше голем успех во докажувањето на овие експлозивни обвинувања на суд, а голем број правни експерти и владини претставници веќе оценија дека овие обвинувања воопшто немаат основа.

Но, освен прашањето кога Трамп ќе ги признае изборите и дали ќе се обиде да ја поништи победата на Бајден и да остане во Белата куќа со помош на неговите републикански пратеници, за Трамп има уште едно критично прашање: дали го чекаат на суд по напуштањето на Белата куќа? Па дури и можна затворска казна?

Самиот Трамп им признал на своите советници пред изборите дека се плаши од „поинтензивна обвинителна истрага ако изгуби“, пишува „Њујорк тајмс“. Американскиот претседател е загрижен не само за веќе постоечките истраги во Њујорк, туку и за потенцијалот за нови федерални истраги, изјавија за весникот луѓето што разговарале со него.

Трамп, всушност, веќе има причина да има главоболка поради истрагата што ја спроведе канцеларијата на обвинителството во Менхетн за неговата деловна група „Организација Трамп“. Како дел од таа истрага, обвинителите минатата година побараа од „Организацијата Трамп“ да им достави извештаи за данок од изминатите осум години за да проверат дали фалсификувале деловни документи поврзани со плаќањата на Трамп на поранешната порно актерка Сторми Даниелс и поранешната зајачица на Плејбој, Карен МекДугал, наводно за да не зборуваат за вонбрачната сексуална врска што ја имал со нив.

Неговите адвокати во септември 2019 година дадоа нов и прилично храбар правен аргумент против барањето, тврдејќи дека тоа е неуставно затоа што татковците-основачи на Соединетите држави сметаат дека сегашниот претседател не треба да биде предмет на кривична постапка што ќе го „одвлече претседателот“ од неговите должности,пишува „Венити Фер“.

Запрашан од судија дали тогаш сметале дека претседателот Трамп може, како што се пофали во предизборната кампања во 2016 година, „да застане на средина на Петтата авенија (во Њујорк) и да застрела некого и да не изгуби гласачи“, адвокатот на Трамп, Вилијам Консовој рече дека такво злосторство исто така паѓа под „претседателски имунитет“. Со други зборови, дека тој би можел да заврши на суд за тоа само кога ќе ја напушти Белата куќа.

Во секој случај, Врховниот суд во својата одлука за случајот во јули годинава донесе одлука обвинителите да можат да ги истражуваат финансиските документи на Трамп, тврдејќи дека има ограничувања на претседателските овластувања и дека и претседателот не е над законот.

Но, Трамп повеќе нема да биде претседател на 20 јануари – ако, повторно, не успее на некој начин да ја предизвика убедливата победа на Бајден со повеќе од 70 изборни гласови разлика – политички или во судот. И кога ќе се симне од власт, тој веќе нема да има заштита на министерот за правда Вилијам Бар, чија функција во американскиот политички систем треба да биде независна, но кој во пракса се покажа како тврдоглав лојалист на Трамп, подготвен да ги истегне буквата и духот на законот скоро до точка на пукање, поради политичките интереси на Трамп.

Никсон беше отповикан, но и помилуван. Трамп веројатно нема да биде
Со повеќе од десетина истраги и граѓански тужби, кои веќе се водат, Трамп може да очекува конечен исход полош од оној што го имаше Ричард Никсон, пишува „Њујоркер“. Никсон беше повикан за аферата „Вотергејт“, што доведе до оставка во 1974 година пред Сенатот да го финализира отповикувањето, по што неговиот потпретседател и наследник Џералд Форд го помилува.

Самиот Трамп, од друга страна, го преживеа отповикувањето (што на крајот не беше потврдено во Сенатот, каде републиканското мнозинство гласаше за Трамп), дваесет и шест обвиненија за сексуално вознемирување и силување, и во неговата контроверзна деловна кариера, шест банкроти и околу четири илјади тужби. Но, таа среќа може да го напушти следната година. Окружниот обвинител на Менхетн, Сајрус Венс помладиот и државниот обвинител на Њујорк, Летитија Џејмс, независно спроведуваат кривични истраги за деловните практики на Трамп пред тој да стане претседател. И бидејќи тоа не се истраги (и потенцијални обвиненија) на федерално ниво, туку на ниво на држава Њујорк, тоа значи дека, според законите на САД, претседателското помилување не може да ги поништи.

Се разбира, тешко е да се предвиди како ќе заврши можната судска постапка со Трамп како обвинет и колку е веројатно тој да заврши во затвор. Но, за Трамп, трошоците за самото судење може да бидат опасни. Бидејќи, според неговите даночни извештаи неодамна објавени од „Њујорк Тајмс“, тој веќе е во сериозни финансиски проблеми. Според истиот извештај, тој лично ја гарантирал отплатата на заемите собрани од неговите компании, во вкупна вредност од 421 милион американски долари, кои главно доаѓаат за наплата во следните четири години.

Плаќање на порно актерка за молк пред изборите, заработка од странски службеници …

Истрагата на Организацијата Трамп ја спроведува канцеларијата на окружното Обвинителство на Менхетен, кое вообичаено се занимава со големи случаи на финансиска измама, бидејќи Вол Стрит се наоѓа во овој дел на Њујорк. Не се однесува само на прашањето за исплатите што ги извршил поранешниот адвокат на Трамп, Мајкл Коен, на наводните љубовнички на Трамп, што може да се толкува како непријавени предизборни донации, бидејќи прикривањето на овој скандал може да влијае на исходот на изборите. Обвинителите сугерираа во судските документи дека истрагата може да вклучува прашање дали „Организацијата Трамп“ се занимавала со банкарска измама, осигурителна измама, затајување данок и фалсификување деловни документи, пишува Си-Ен-Ен.

Понатаму, јавниот обвинител на Њујорк истражува дали Трамп лажно ја претставува вредноста на неговиот имот, што исто така е потенцијално незаконски. Имено, Коен сведочеше дека Трамп и неговото семејство „ја надувуваат вредноста на имотот кога тоа му одговара, на пример кога сака да се најде на списокот на Форбс за најбогати луѓе, и тој го намалува за да го намали данокот на недвижен имот што треба да се плати“.

Третата истрага што е во тек ја водат адвокатите на Мериленд и Вашингтон ДЦ, откако во 2017 година беше покрената тужба против Трамп за кршење на т.н. клаузула за парични средства, со која се забранува претседателот и другите. федерални носители на функции лично да заработуваат пари на сметка на странските влади без одобрение од Конгресот. Пример за наводна повреда на ставката за надоместоци за кои тврди обвинителството е работењето на неговиот синџир хотели „Трамп Интернешнл“, односно заработка за сметка на странските владини службеници кои претстојуваат во него.

Тужби на жени кои го обвинуваат за силување и напад

Иако не се соочува со затворски казни, Трамп ќе мора да се справи и со граѓански тужби. Е. Џин Керол поднесе тужба за клевета против него. Откако Керол го обвини дека ја силувал во соблекувалната на стоковната куќа во 1995 година, Трамп го негираше обвинението и возврати дека „таа не е негов тип“. Непосредно пред изборите, федерален судија го отфрли барањето на адвокатот на Министерството за правда за отфрлање на тужбата.

Самер Зервос, која исто така го обвини Трамп за сексуално вознемирување во 2007 година, додека таа беше натпреварувачка во неговото реално шоу „Чирак“, го тужеше американскиот претседател за клевета и малтретирање на кој била подложена, откако го објавила ова тврдење во јавноста. Тој процес е замрзнат сè додека Трамп не ја напушти Белата куќа.

И, конечно, Мери Трамп, внука на Трамп, која неодамна ја објави експлозивната книга „Премногу и никогаш повеќе: Како моето семејство го создаде најопасниот човек на светот“, го тужеше нејзиниот чичко во септември оваа година. Мери Трамп тврди дека Доналд Трамп, неговата сестра и нивниот покоен брат извршиле измама за да ја спречат да добие дел од наследството на нејзиниот дедо Фред Трамп што и припаѓало.

Најголемата опасност: Обвинение за попречување на истрагата на Мулер

Но, она што Трамп треба да биде особено загрижен е истрагите и обвиненијата што се уште може да бидат покренати – прво и најважно, можно обвинение за попречување на истрагата на специјалниот обвинител Роберт Мулер, кој од 2017 до април 2019 година истражуваше руско мешање во изборите во САД и сомневање дека Русија била во директна соработка со изборниот штаб на Трамп. Мулер во својот огромен извештај заклучува дека руските служби несомнено се мешале во изборите во корист на Трамп, дека нема докази дека членовите на кампањата Трамп и Трамп биле во заговор или координација со Русите, но дека биле свесни за придобивките што може да произлезат од постапките на Русија.

Но, во исто време, во вториот дел од извештајот на Мулер се наведени десет случаи во кои Трамп може да ја попречувал правдата, односно самата истрага на Мулер. Извештајот на Мулер не заклучува дали Трамп сторил кривично дело попречување на истрагата, пред се заради ставот на Министерството за правда дека претседателот е имун на гонење додека е на функција. Но, значајно е тоа што Мулер дури и не го прогласи Трамп за невин во овој контекст. Напротив, на сослушувањето пред Конгресот, Мулер рече дека Трамп може да биде обвинет за попречување на истрагата откако ќе се повлече од функцијата.

loading...

Слични содржини