Дали треба да пиеме вода веднаш штом ќе се разбудиме?

од Берта Китинска

Сигурно и самите сте го слушнале советот дека чаша вода на празен стомак е најдобриот начин да го започнете денот, но дали тоа навистина треба да го направите првото нешто наутро?

Водата е од суштинско значење, што значи дека телото не само што може да произведе доволно за да ги задоволи основните потреби на организмот, туку за да бидеме здрави треба да ја земаме и од надворешни извори.

На телото му е потребен и за зглобовите, регулирање на телесната температура, транспорт и лачење на хранливи материи, но телото постојано губи вода преку нормални процеси како што се мокрење, потење и дишење.

Некои фактори, како физичките вежби, топлото време или одредени лекови може да ја забрзаат оваа загуба, без оглед на индивидуалните потреби за вода, едно е сигурно: треба да ја пиете секој ден.

Со оглед на тоа што не е возможно да се задржи целата вода додека спиеме, а телото сè уште ја губи, потрошувачката на вода кога ќе се разбудиме има смисла.

Рехидратација после ноќ без вода
Бидејќи не можете да пиете вода додека дремете, вашето тело е природно дехидрирано наутро.Пиењето вода кога ќе се разбудите ја надополнува течноста што сте ја изгубиле во текот на ноќта, што е особено важно ако спиете со отворена уста или во топла соба, а особено ако сте консумирале алкохол претходната вечер.
Го зголемува нивото на енергија
Многу луѓе откриваат дека пиењето ладна вода наутро им помага да се разбудат. На крајот на краиштата, дехидрацијата може да нè замори и да предизвика вртоглавица, според Националната медицинска библиотека, така што пиењето чаша вода првото нешто наутро може да го спречи тоа и да обезбеди ткивата и органите да ја добијат потребната течност што е можно поскоро.
Ги подобрува менталните функции
Слично на тоа, водата може да ја зголеми менталната острина и продуктивноста во текот на денот. Дехидрацијата е поврзана и со главоболки, па една чаша вода е одличен начин за подобрување на менталните перформанси. Дури и блага дехидрација е поврзана со краткорочно губење на меморијата и концентрацијата.
Го подобрува метаболизмот
Без оглед на времето од денот, пиењето вода може да го подобри вашиот метаболизам. Поточно, ладната вода го поттикнува вашето тело да вклучи механизам наречен ладно активирана термогенеза. Тоа значи дека вашето тело ја загрева водата со вклучување на метаболизмот, дури за 30 проценти, околу еден час.
Го подобрува варењето
Водата за пиење е од суштинско значење за здраво варење. На пример, хидратацијата е корисна за ублажување на запек, чест несакан ефект на дехидрација. Топлата вода има потенцијал да ја разгради храната што сте ја јаделе побрзо од ладната вода. Затоа, ако сте склони кон запек, пиењето вода кога ќе се разбудите може да го започне процесот на рехидратација и да ги поттикне работите што е можно побрзо.

Слични содржини