Данска објави нов температурен рекорд од 35,6 степени

од Vladimir Zorba

Данска објави нов температурен рекорд од 35,6 степени, вредност што не била измерена 81 година.

Според Светската метеоролошка организација, невообичаено високите температури кои ги мачат жителите на голем број европски земји ќе продолжат до средината на следната недела.

Слични содржини