Данската кралица им ги одзеде титулите на внуците

од Stefanija Kuzmanovska

Данската кралица Маргарет Втора му се извини на своето семејство откако им ги одзеде принцовите титули на своите четири внуци, но не ја промени својата одлука, објави денеска Би-би-си.

Данската кралица изјави дека сака монархијата да им отстапи место на нови институции и дека долго размислувала за одлуката.

Маргарета Втора (82) истакна дека ја потценила реакцијата на семејството и дека жали поради тоа.

Првичната одлука беше објавена минатата недела, а ќе стапи на сила следната година.

Потомците на принцот Јоахим, помладиот син на данската кралица, нема да имаат титули на принцови и принцези, туку ќе им се обраќаат со екселенции.

Принцот Јоахим изјавил за „Екстра Бладет“ дека е вознемирен поради ова и дека неговите деца сега се во ситуација која не ја разбираат.

Принцот Јоахим и неговата сопруга принцезата Мари изјавија дека кралицата не разговарала со нив пред да ја објави одлуката.

Слични содржини