Де Бруин го режираше пресвртот на Белгија за пласман во осминафиналето

Репрезентацијата на Белгија обезбеди пласман во осминафиналето на ЕУРО 2020, откако во Копенхаген ја совлада Данска со 2:1 во мечот од второто коло од групата Б.

Данците успеаја да се опорават по шокот што ги снајде во врска со здравствената состојба на нивниот капитен Кристијан Ериксен. Од самиот старт започнаа добро и поведоа преку Јусуф Поулсен во втората минута. Тоа беше втор најбрз гол во историјата на европските шампионати. Не беше тоа се од Данска, бидејќи тимот создаде уште неколку шанси до полувремето, но не постигна повеќе голови.

Пресвртот се случи во второто полувреме. И тоа со влегувањето на Кевин де Бруин, кој веднаш ја смени играта на „црвените ѓаволи“. Згора на тоа, за само 10 минути, тој асистираше на Торган Азар за 1: 1. Потоа дојдоа Еден Азар и Аксел Витсел, а играчот на Реал имаше исклучително важна улога во вториот, што ќе се покаже како победнички погодок на Белгија. Во 70. минута, по одличната акција на Лукаку и Торган Азар, Еден го ангажираше Де Бруин, кој шутираше крајно прецизно и го совлада Каспер Шмајхел за пресврт и водство од 2:1.

До крајот на играта, Данска се обидуваше да стигне барем до еден бод, а најблиску беше во 85-тата минута. Сепак, трагичарот на мечот, Мартин Брајтвајт, ја погоди гредата и поените и припаднаа на Белгија, која обезбеди осминафинале со најмногу шест поени.

Данска нема бодови, но има шанса да обезбеди дури второ место со минимален триумф над Русија, при победа на Белгија над Финска или 1:0 или два или повеќе голови разлика.