Де Лихт полета за Вашингтон за да се приклучи на Баерн

од Vladimir Zorba

Матаисс де Лихт, кој стана играч на Баерн (Минхен), веќе замина за Вашингтон, каде ќе се приклучи на турнејата на своите нови соиграчи.

Претходно денеска, поранешниот дефанзивец на Јувентус ги помина медицинските прегледи кај шампионот во Бундеслигата и го парафира личниот договор, оставајќи ги само двата клуба да го официјализираат договорот. Ќе биде за 70+10 милиони евра, а самиот играч се посвети на Баварците пет сезони.

На американско тло, Баерн ќе одигра два натпревари – против Ди Си Јунајтед (21 јули) и против Манчестер Сити (24 јули). На 30 јули е натпреварот против РБ (Лајпциг) за Суперкупот на Германија.

Слични содржини