Денес ќе се вакцинира и министерот Филипче

од Nikola Popovski

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска во 12 часот ќе ја прими вакцината против Ковид-19, во вакциналниот пункт во арената „Борис Трајковски“.

Тој изјави неодамна дека нема ништо против да ја прими вакцината на „Синофарм“, откако во земјава стигнаа 200 000 дози од кинескиот производител.

По вакцинацијата ќе следува и изјава од министерот.

Вчера на истиот вакцинален пункт, се вакцинираше премиерот Зоран Заев, кој ја прими кинеската вакцина Синофамр. Во изјава за медиумите потоа тој истакна дека верува дека до почетокот на летото ќе имаме висок процент на население кое ќе биде вакцинирано и тоа тоа ќе придонесе за менување на сликата на епидемијата кај нас.

Слични содржини