Денвер и Филаделфија поведоа во полуфиналето, Јокиќ со нов трипл-дабл

од desk4

Денвер Нагетс и Филаделфија 76 поведоа своите серии откако синоќа ги совладаа Феникс Санс и Бостон Селтикс во петтиот натпревар од полуфиналето на Западната и Источната конференција, соодветно.

 

Денвер Нагетс на домашен терен го победија Феникс со 118-102, а до победата ги предводеше Никола Јокич со 29 поени, 13 скока и 12 асистенции. Брус Браун додаде 25 поени, а Мајкл Портер Џуниор и Џамал ​​Мареј постигнаа по 19 поени.

 

Шестиот натпревар е во четврток навечер во Феникс.

 

Кај Феникс најдобар беше Кевин Дурент со 26 поени и 11 скока, Девин Букер постигна 28 поени, Деандре Ајтон постигна 14 поени и имаше девет скока.

 

По тесно прво полувреме, Денвер ја презеде контролата во третата четвртина. Нагетс, благодарение на серијата од 17-4, поведоа со 69-53 на почетокот на вториот дел и продолжија да ја зголемуваат предноста. По двете слободни фрлања на Мареј и погодокот на Јокич имаа водство од 20 поени на нешто помалку од пет минути до крајот (77-57) на третата четвртина.

 

Работите се вжештија на 37 секунди пред крајот на четвртиот дел од натпреварот кога Браун и Јокиќ „полетаа“ во близина на клупата на Феникс, а Дурант со лакт го удри Јокиќ, кој возврати.

 

Браун и Дурант добија техничка.

 

Филаделфија 76 го победија Бостон Селтикс со 115:103 во петтиот натпревар од полуфиналето на Источната конференција.

 

Џоел Ембид постигна 33 поени, зграпчи седум скока и блокираше четири шута и ги доведе Филаделфија 76 до водство од 3-2 во серијата. Тајрис Макси додаде 30 поени и седум скока за Филаделфија. Сиксерси можат да ја завршат серијата во четврток со натпреварот број 6 во Филаделфија.

 

Харден за Филаделфија постигна 17 поени и додаде десет асистенции и осум скока, додека во победата придонесе и Тобијас Харис со 16 поени и 11 скока.

 

Џејсон Тејтум го предводеше Бостон со 36 поени и десет скока. Џејлен Браун (24) и Маркус Смарт (14) беа единствените Селтикси кои постигнаа двоцифрени поени на натпреварот.

 

Сиксерси имаа контрола врз натпреварот од почетокот до самиот крај.

 

Слични содржини