Дерипаска за упадот на ФБИ: Ме изненади неверојатната глупост

од Nikola Popovski

Рускиот бизнисмен Олег Дерипаска, по повод доаѓањето на ФБИ во неговата вила во Вашингтон, изјави дека не може да биде повеќе изненаден од американскиот естаблишмент „кој упорно го промовира митот за наводно руско мешање во претседателските избори во САД во 2016 година“.

„Време е да го признаеме она што е очигледно: Трамп победи, се разбира, тој не го стори тоа сам. Му помогна естаблишментот во Вашингтон, што толку го налути електоратот што беа подготвени да гласаат за секој нов“, рече Дерипаска во изјава на Телеграм.

Тој додаде дека САД „продолжуваат да ја повторуваат истата стара приказна и денес, наместо да се соочат со вистината дека американскиот долг е веќе речиси 30 трилиони долари, се случува Кина (на сила или полу доброволна) да се обедини со Тајван, како и создавањето на Тихиот Океан е дел од водната територија на Кина“.

„Во исто време, загубена е примената на нуклеарната технологија за мирновременски цели во САД, што значи дека тие ќе продолжат да горат јаглен и гас, загадувајќи ја животната средина. Европа, исто така, повеќе не сака да се замрзнува оваа зима поради хорор приказните од НАТО кои раскажуваат како доаѓаат Русите. Наместо да се справуваат со овие нови предизвици, тие продолжуваат со ова апсурдно шоу“, изјави Дерипаска.

Агенти на Американското федерално биро за истраги (ФБИ) дојдоа во вилата во Вашингтон на рускиот олигарх Олег Дерипаска, близок соработник на претседателот на Русија Владимир Путин, со одобрување од судот.

ФБИ соопшти дека неговите агенти извршиле „активност за спроведување на законот одобрена од судот“, без да даде други детали за нивното пристигнување или информации за можни истраги против Дерипаска.

Дерипаска, кој своето богатство го направи главно во бизнисот со алуминиум, беше споменуван неколку пати во извештајот за руското мешање во претседателските избори во САД во 2016 година, составен од Роберт Мулер, специјален советник на Министерството за правда на САД.

Фото: Mikhail Svetlov/Getty Images

Слични содржини