Дерматолози: Еден додаток во исхраната и медитеранската исхрана се тајната за кожа без акни

од Vladimir Zorba
61 прегледи

Тајната за чиста кожа може да биде во земањето еден додаток во исхраната и јадењето повеќе здрави масти. Студијата од Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен покажа дека медитеранската исхрана, која ги фаворизира рибите, јаткастите плодови и маслиновото масло и земањето додаток на омега-3 масни киселини, може да помогне да се исчисти лицето од благи до умерени акни.

Истражувачите проучувале 60 луѓе кои ја следеле оваа диета и земале додаток на омега-3 масни киселини дневно. По некое време, мозолчињата речиси исчезнале од лицата на оние кои имале повисоко ниво на здрави масти во крвта.

Според дерматолозите, здравите масти помагаат да се зајакне структурниот интегритет на клетките низ телото и може да го намалат воспалението, водечка причина за појава на акни. Тие исто така можат да ја подобрат бариерата на кожата за да ја заштитат од надразнувачи и да ја задржат влажноста, како и да го регулираат производството на себум, мрсна супстанција која ја затнува кожата и доведува до појава на акни.

Медитеранската исхрана главно се состои од храна богата со омега-3 масни киселини. Покрај тоа што го намалува ризикот од срцеви заболувања, дебелина и деменција, тој е заштитен од мозочен удар и може да го продолжи животот. Патем, омега-3 масните киселини ги има и во храната како лососот, оревите и маслото од канола. Насоките за исхрана препорачуваат 450 до 500 милиграми омега-3 масни киселини дневно.

Ветувачките резултати беа објавени во Journal of Cosmetic Dermatology.

Слични содржини