Девојката на која и се восхитуваат сите за уникатниот изглед, нема најдобро мислење за себе

од Vladimir Zorba

Актерката за која денес зборува целиот свет, ја открил ловец на таленти кога била уште тинејџерка, работела како модел и го освоила светот на актерството, но Ања Тејлор-Џој не смета дека е доволно убава за да биде ѕвезда.

„Никогаш, ниту некогаш ќе размислувам за себе како убава. Мислам дека не сум доволно убава за да бидам во филмовите. Звучи патетично и дечко ми ме предупреди дека луѓето можеби мислат дека сум груба кога го кажувам сето ова, но јас мислам дека изгледам чудно. Не сакам да одам во кино и да го гледам мојот филм, го правам тоа порано. Убавината на фактот дека живееш во своја кожа е и тоа што не треба да се гледаш во лице“, изјави 24-годишната Ања за „Сан“.

Младата актерка се проби со улогата на Ема според истоимената книга на JЏејн Остин и призна дека имала напади на паника затоа што сметала дека е најгрдата Ема во историјата. Сепак, таа вели дека сакала да стане актерка од шестгодишна возраст. Во тоа време им соопштила на своите родители дека сака да се занимава со глума. Дел од своето детство го поминала во Аргентина и се преселила во Лондон кога имала осум години. Не знаела англиски и била малтретирана на училиште.

„Не се чувствував пријатно во новиот град. Во Аргентина имаше зеленило околу мене и одеднаш се најдов во голем град во кој не се вклопував, ниту знаев јазик”, вели Ања. Таа додава дека често била осамена и можела да плаче со часови во училишниот тоалет.

Кога имала 16 години, ја открила истиот агент кој ја открил Кејт Мос. Само еден ден подоцна, таа потпишала договор за престижна агенција за модели, што беше одлична почетна позиција за неа во светот на актерството. Бидејќи има фотографска меморија, ова многу и помогна во читањето и меморирањето на сценариото.

Клучниот момент се случил кога се запознава со актерот Ален Лич, кој е најпознат по улогата во серијата „Downton Abbey“. Тие разговарале за време на снимањето за списанието „Love“ и тој ја запознал со неговиот агент, кој веднаш ја земал за клиент. Наскоро доби голем број помали улоги, вклучително и една во британската серија „Endeavour“.

Како 17-годишна девојка се појави во хорор филмот „Вештерка“, кој и донесе позитивни критики и неколку награди. Оттогаш, таа играше голем број важни улоги, вклучувајќи ги и оние во популарните серии „Пики блајндерс“ и „Минијатурист“. Последните недели сите зборуваа за оваа одлична актерка поради улогата на Бет Хармон во серијата „The Queen’s Gambit“.

„Додека го читав сценариото, се чувствував како да се гледав себеси во рамките на тие страници и ликот. Јас добро ја разбирам Бет“, рече актерката. И покрај нејзиниот голем успех во глумата, нејзиниот приватен живот не беше многу лесен.

Во едно интервју, таа рече дека токсичните врски навистина ги погодуваат луѓето и дека нејзиното самопочитување е уништено во минатото. Таа некогаш беше верена со 13-години постариот актер Еоин Мекен, а сега е во врска со фотографот Бен Сид, познат под прекарот Пип.

loading...

Слични содржини