Џенифер Анистон објави селфи со заштитна маска, некои ја нападнаа заради тоа

од Stefanija Kuzmanovska

Џенифер Анистон на својот Инстаграм профил објави селфи без шминка со маска на лицето и ги замоли нејзините милиони следбеници да носат маски за да спречат ширење на коронавирусот, пренесува „Индекс“.

„Разбирам дека маските се непријатни и неудобни. Но, не мислите ли дека е полошо што компаниите се затвораат, луѓето ги губат работните места, а здравствените работници се исцрпени … Овој вирус однесе многу животи затоа што не правиме доволно“, започна Џен.

„Навистина верувам во добрината на луѓето, така што знам дека сето тоа можеме да го направиме заедно. Но сепак, многу луѓе во нашата земја одбиваат да ги преземат потребните чекори. Луѓето се чини дека се загрижени поради тоа што им се одземени правата бидејќи треба да носат маска. Оваа едноставна и ефикасна препорака е политизирана на штета на животот на луѓето. И навистина не треба да се води расправа. Ако се грижите за човечкиот живот, ве молам … само носете маска и охрабрете ги оние околу вас да го сторат тоа “, напиша актерката.

View this post on Instagram

I understand masks are inconvenient and uncomfortable. But don’t you feel that it’s worse that businesses are shutting down… jobs are being lost… health care workers are hitting absolute exhaustion. And so many lives have been taken by this virus because we aren’t doing enough. ⠀ ⠀ I really do believe in the basic goodness of people so I know we can all do this 🥰 BUT still, there are many people in our country refusing to take the necessary steps to flatten the curve, and keep each other safe. People seem worried about their “rights being taken away” by being asked to wear a mask. This simple and effective recommendation is being politicized at the expense of peoples’ lives. And it really shouldn’t be a debate 🙏🏼 ⠀ ⠀ If you care about human life, please… just #wearadamnmask 😷 and encourage those around you to do the same ❤️

A post shared by Jennifer Aniston (@jenniferaniston) on

Бројни познати личности одговорија во коментарите и ја поддржаа Џенифер, меѓу кои и Рис Витерспун, Дру Баримор, Џулија Робертс и Рита Вилсон, која и самата ја надмина короната.

Сепак, како и обично, во коментарите на социјалните мрежи имаше такви кои заклучија дека се попаметни од носењето маски и одговорното однесување кон себе и кон другите.

„Прво, колку ти платија за да го напишете ова? Маските не можат да го спречат ширењето на коронавирусот“, „Тоа е вирус, маските не можат да го запрат, но ти можеш да запреш со ширењето на срања“, „Престанете да им даваш совети на луѓето. Тоа е препорака, а не закон“ , „Особено таквата маска не те штити од вирусот“, напишаа лутите следбеници.

Со 34 милиони следбеници, Џенифер е една од најпопуларните личности на Инстаграм.

Слични содржини