„Џонсон и Џонсон“ чекаат одобрување на вакцината во Европа

од Vladimir Zorba

Европската агенција за лекови (ЕМА) треба да ги одобри вакцините за коронавирус на „Џонсон и Џонсон“ на почетокот на март, по што се очекува дистрибуција кон крајот на март или почетокот на април, изјави францускиот министер Агнес Пание-Руначе.

Таа процени за „ТВ Франс 3“ дека одобрувањето може да следи на почетокот на март, бидејќи ЕМА ги разгледува сите податоци доставени од компанијата за вакцината да биде одобрена на пазарот.

Првите дози се очекуваат „на крајот на март, на почетокот на април затоа што има рок за производство“, за кој сè уште се „дискутира со лабораторијата“.

„Ова е многу добра вест бидејќи оваа вакцина бара само една доза, но можно е да бидат потребни засилувачи на вакцините, а тоа сè уште не го знаеме“, рече францускиот министер.

Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ беше одобрена од Соединетите држави, откако глобалното клиничко испитување покажа ефективност од 66 проценти во спречување на разни видови на коронавирус и 85 проценти ефикасност во заштита од тешки случаи на Ковид-19.

loading...

Слични содржини