Џонсон: Путин ќе се соочи со жесток одговор доколку ја нападне Украина

од Nikola Popovski

Западните лидери се согласија едногласно да одговорат на евентуалниот „напад“ на Русија врз Украина, со воведување санкции без преседан кон Москва, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон.

„Се согласивме да одговориме обединето на секој напад врз Украина, со воведување координирани и остри економски санкции“, рече Џонсон за состанокот меѓу САД и европските лидери во понеделникот вечерта.

Русија распореди десетици илјади војници на границите на Украина во последните месеци, што предизвика страв од инвазија. Иако Москва негира каков било таков проект, Кремљ инсистира на писмени гаранции за неговата безбедност, вклучително и ветување дека Киев нема да се приклучи на НАТО.

„Мислам дека сите стравови на Русија можат да се ублажат и дека со трпелива и принципиелна дипломатија можеме да најдеме начин за взаемна безбедност и само доколку претседателот Путин ја избегне стапицата да започне ужасна војна“, рече Џонсон.

Според него, ако Путин го избере патот на „крвопролевање и уништување“, тој мора да разбере дека тоа ќе биде „трагично и непотребно“ и дека одговорот ќе биде „жесток“ дури и ако се обиде да окупира помали делови од украинската територија.

Слични содржини