Џордан ги објави последните пораки што ги разменил со Коби

од Stefanija Kuzmanovska

КОБИ БРАЈАНТ и генерацијата 2020 година ќе бидат официјално внесени во Куќата на славните во сабота, со неколкумесечно доцнење поради пандемијата. На церемонијата, неговиот претходник, идол и „големиот брат“ Мајкл Џордан, ќе ја внесе покојната легенда во кошаркарската бесмртност.

Во разговор со доајенот на ЕСПН, Џеки Мекмулан, Џордан откри дека сè уште ги чувал пораките што ги разменувал со него на телефон, а потоа ја споделил нивната последна преписка со светот.

„Отпрвин мислев дека ќе бидам нервозен поради тоа, но потоа сфатив дека немам причина да бидам нервозен кога покажувам емоции на некој што апсолутно го сакам. Тоа е мојата човечка страна, која луѓето често забораваат дека ја имам“, рече Џордан и потсети колку беше среќен Коби пред трагедијата што го шокираше светот. Тој беше тренер на тимот на неговата 13-годишна ќерка Џиана, која почина со него во пад на хеликоптер на 26 јануари минатата година, ги советуваше младите ѕвезди на НБА, пишуваше книги за деца и доби „Оскар“.

Нивниот последен разговор се одржал на 8 декември 2019 година, месец и половина пред трагедијата. Брајант го контактирал за да даде коментар за текилата што Џордан му ја испратил откако неговата компанија ја лансирала.

„Оваа текила е одлична“, напишал Коби за „Цинкоро“ текилата на Џордан.

„Благодарам, брат“, одговорил Џордан.

„О да. Дали е семејството добро?“ Брајант продолжи.

„Сите се добро. Твоите?”

„Сè е во ред“.

Џордан вели дека во тоа време започнал да го задева бидејќи Коби бил многу заинтересиран за тренирање на Џиана и нејзините врсници.

„Среќни празници, се надевам дека ќе се видиме наскоро. Тренер Коби ??!” му напишал со емотикон кој плаче од смеа.

„И тебе. Еј, тренеру, седам на клупата и ги уништуваме противниците, 45:8“, е последната порака на Коби во преписката.

Точно 11 дена подоцна Брајант беше официјално номиниран за Куќа на славните, а 49 дена подоцна почина.

„Ја сакам таа порака затоа што ја покажува конкурентската природа на Коби“, објасни Џордан.

Токму поради оваа природа и безмилосрдност кон противниците, кои ги красеа и двајцата, двете легенди се согласуваа толку добро. Не е тајна дека Брајант ја моделираше својата игра по Џордан и се обиде да му се приближи или да го надмине скоро за сè, да биде подобар „Џордан“ од самиот Џордан.

„Неговиот стил на игра беше идентичен со мојот. Тој остана верен на тој пат и јас го почитувам тоа“, рече Џордан.

Слични содржини