Дијаз повторно одби да го напушти Реал Мадрид

од Vladimir Zorba

Напаѓачот на Реал Мадрид, Маријано Дијаз донел цврста одлука дека сака да ја дочека последната година од договорот со Лос Бланкос, пренесува весникот „Марка“.

Фудбалерот беше донесен на Сантијаго Бернабеу од Лион во 2018 година како индиректна замена за Кристијано Роналдо и дури го доби бројот 7.

Сепак, оттогаш, Дијаз нема ниту една сезона во која ја мина границата од 2.000 минути, а најзапаметен чин во дресот на Мадрид беше неговиот гол на Ел Класико во 2020 година.

Сепак, тој го чини Реал 4,3 милиони евра годишно за Лос Бланкос или вкупно 21,5 милиони евра за времетраењето на неговиот договор.

Минатата година Маријано Дијаз беше блиску до заминување во Валенсија, но на крајот „лилјаците“ се откажаа од зделката кога таа беше речиси завршена.

Слични содржини