Актуелно
Почетна / TOP NEWS / „До договор помеѓу Косово и Србија под водство на Трамп“

„До договор помеѓу Косово и Србија под водство на Трамп“

Американскиот амбасадор во Берлин и специјален пратеник на претседателот Доналд Трамп за мировните преговори помеѓу Косово и Србија, Ричард Гренел, изјави во Приштина дека ќе работи со владите и лидерите во Косово и Србија за подобрување на економските можности и создавање работни места за посветла иднина на народите од двете држави, пренесе РСЕ.

Гренел пристигна во Косово во средата вечерта. Пред работната вечера со косовскиот претседател Хашим Тачи, тие одговорија на по едно прашање од новинар.

На прашањето кој ќе биде следниот чекор откако се согласија да воспостават директен лет помеѓу Приштина и Белград, Гренел одговори дека претседателот Трамп е особено фокусиран на решавање на прашањето.

„Ние сакаме да напредуваме на економскиот фронт во овој регион, Косово и Србија. На младите им треба работа – тоа е мантра на администрацијата на Трамп“, рече Гренел.

Тој рече дека Соединетите држави имаат „експлозивна економија“ затоа што владата се повлекла и ја отстапила моќта на деловните субјекти и луѓето.

„И, она што се обидуваме да го направиме овде е да разбереме дека овие долги, некажани проблеми мора да се фокусираат на луѓето. Треба да им обезбедиме работа и економски развој на луѓето што го заслужуваат тоа“, рече Гренел.

„Народот на Косово заслужува да има работа и светла иднина. Она што се обидувам да го направам е да ги разгледам сите проблеми што се заглавени на маса кои имаат економско влијание“, рече тој.

Гренел: Деловните заедници на САД и ЕУ сакаат да влезат во овој регион

Тој додаде дека ќе ги турка и владите и лидерите на Косово и Србија со зборовите: „Погледнете го народот, тргнете напред со работни места“.

„Американската деловна заедница, деловната заедница во Европа би сакале да бидат поприсутни во овој регион, но тоа не може да се случи затоа што постои конфликт од страна на политичкиот естаблишмент“, истакна Гренел.

Тој изјави дека ќе се обиде да погледне напред и да инсистира на проекти и идеи што ќе создадат енергија, економски стимуланси и особено работни места што добро плаќаат.

„Тоа е она што ни треба. Потребен ни е економски развој. Претседателот Трамп се фокусираше на тоа со зборовите: „Кога имате динамична економија, кога луѓето учествуваат во една економија на нов начин, со нови бизниси и работни места, тогаш политичките проблеми се распаѓаат“. Луѓето потоа се фокусираат на секојдневниот живот“, рече амбасадорот Гренел.

„Затоа сум тука. Јас нема да се вклучам во политички дебати затоа што мислам дека тоа е гледање наназад. Сакам да ги разгледам проблемите што ги имавме и да одиме напред, и Косово и Србија, во поголема смисла да работат заедно за народот“, рече тој. На прашањето дали е склон кон некоја коалиција или политичка партија, тој одговори негативно.

Тачи: Оваа посета не е за локалните прашања

Косовскиот претседател Хашим Тачи му се заблагодари на Гренел за помошта во постигнувањето договор за воспоставување лет помеѓу Приштина и Белград.

„Тоа беше историски договор. Благодарам лично и на претседателот Трамп. Верувам дека под водство на Трамп ќе постигнеме мир, стабилност и конечен договор меѓу Косово и Србија. Вие придонесовте многу за мирот, стабилноста и соработката во Западен Балкан. Вашата улога е од суштинско значење, и верувам дека под водство на Трамп, можеме да ги постигнеме нашите цели “, рече Тачи.

Косовскиот претседател зборуваше и за актуелната политичка состојба во Косово. Тој потсети дека му го дал мандатот на кандидатот за иден премиер на Косово и дека сега останува политичките партии да најдат партнери и да го обезбедат потребното мнозинство за гласање на владата во Собранието на Косово.

На прашањето на новинарите дали посетата на Гренел во овој момент може да се смета за притисок од меѓународната заедница за формирање влада на Косово, Тачи потсети дека тој е специјален пратеник на претседателот Трамп за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија, а не за внатрешни и локални политички прашања. Како што „ниту еден дипломат не се меша или интервенира во локалните прашања“.

„Ќе разговараме за дијалогот, прашањата што се од суштинско значење за консолидација на државата Косово и одржување на односите меѓу Приштина и Вашингтон. Затоа, оваа посета не е за изборни и локални прашања, туку планирање на дијалогот, во кој верувам. Повторувам дека под водство на Трамп ќе успееме“, рече Тачи, заклучувајќи дека она што другите не успеале да го направат, е она што го прават Гренел и американската администрација.

Гренел ќе претстојува и денеска на Косово, а потоа патува за Белград за да се состане со српскиот претседател Александар Вучиќ во петок. Тој престојува во регионот два дена откако посредуваше за договорот меѓу двете страни со германска „Луфтханза“ за формирање на авионската линија Приштина-Белград.

loading...