Додик: Срби не треба да играат за репрезентацијата на БиХ

од Nikola Popovski

Милорад Додик, член на Претседателството на Босна и Херцеговина, гостуваше во емисијата „Око“ на РТС, каде рече дека Србите не треба да играат за Босна и Херцеговина.

Додик во емисијата потврди дека директно притиска за пријателски натпревар меѓу Русија и Босна и Херцеговина и дека прави се за тој натпревар да се случи.

На новинарско прашање дали на 19-ти ноември во Санкт Петербург ќе има натпревар меѓу Русија и Босна и Херцеговина, тој одговори дека Фудбалскиот сојуз на Босна и Херцеговина донел таква одлука.

– Тоа ми е важно поради Русија. И тогаш нема да навивам за Босна и Херцеговина, но мило ми е што ќе се одигра таков натпревар. Верувам дека натпреварот ќе се одигра. Во моментов се чини дека ќе го направи тоа. Ќе видиме, има уште време за тоа. Но, мислам дека овие луѓе не се подготвени да се повлечат. Можно е да има бојкот на играчи и репрезентативци, но можно е да се направи тим што е возможен, за да се одигра натпреварот – изјави членот на Претседателството на БиХ.

Новинарот на емисијата „Око“ потоа му постави дополнително прашање на Додик, истакнувајќи дека претстојниот меч со Русија „е единствена можност Србите да почнат да играат за репрезентацијата на БиХ“.

– Србите не треба да играат за Босна и Херцеговина. Но, во овој случај, имајќи го предвид контекстот во кој ниту една европска репрезентација не сака и нема да игра фудбалски натпревар со Русија, која неоправдано беше исфрлена од сите натпреварувања, клубски и репрезентативни, тогаш се чини коректно и фер од наша страна. , барем во Република Српска, да се обидеме да го оствариме тоа – заклучи Додик.

Слични содржини