„Доколку има проблеми во преговорите меѓу Белград и Приштина, Борел ќе го извести Бајден“

од Nikola Popovski

Дијалогот меѓу Белград и Приштина продолжува во вторник наутро во Брисел и „доколку е потребно“, шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, ќе се консултира со претседателот Бајден за исходот од разговорите меѓу Вучиќ и Курти на самитот на ЕУ попладнево, дознава Танјуг во Брисел.

Во вторник, на 15 јуни, дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе продолжи во Брисел од 8:30 часот со средба на највисоко политичко ниво меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот, т.н. Косовката Албина Курти.

Состанокот ќе го води министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел, кој подоцна истиот ден во Брисел ќе се сретне со американскиот претседател Џозеф Бајден.

„Во зависност од исходот од разговорите меѓу Вучиќ и Курти, ако има нешто важно или проблематично, Бореj ќе го извести Бајден за тоа со цел да најде заеднички пристап меѓу ЕУ и САД“, рекле дипломатски извори за Танјуг.

Во Брисел неофицијално укажале на непредвидливоста кога станува збор за пристапот на Албин Курти кон дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Сега, тие забележуваат дека токму поради тоа, ниту резултатот од состанокот во вторникот ниту можните следни чекори во процесот не можат да се предвидат.

Се додава дека администрацијата во Вашингтон веќе е известена преку специјалниот пратеник Метју Палмер за последните случувања во процесот на нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.

„Не е планирано, но не може да се исклучи дека во случај соговорниците или некој од соговорниците во дијалогот во вторник да не се согласат со продолжување на процесот, Бореj ќе го постави тоа прашање пред Бајден“, велат извори на Танјуг.

ЕУ потенцира дека дел од обновената трансатлантска соработка, за која ќе се дискутира на самитот ЕУ-САД во вторник, секако се однесува на Западен Балкан и дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Нацрт-декларацијата, што треба да биде усвоена на самитот во вторник на ЕУ и САД, на којашто Танјуг имаше пристап, ја наведува заедничката посветеност на Брисел и Вашингтон за зајакнување на ангажманот на Западен Балкан, вклучувајќи го и процесот на дијалог Белград-Приштина и поддршката на реформите за интеграција во ЕУ во регионот.

Слични содржини