Документарниот филм за Дејвид Боуви во кината (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Документарниот филм на режисерот Брет Морген „Moonage Daydream“ за Дејвид Боуви од денеска ќе се прикажува во кината.

„Moonage Daydream“ е првиот филм поддржан од Фондацијата на Дејвид Боуви, давајќи му на Морген пристап до нивната збирка материјали за влијателниот британски рок-музичар Боуви (1947-2016).

„Раскажан преку возвишени, калеидоскопски слики, лични архивски снимки, невидени изведби, а закотвен со музиката и зборовите на Боуви, „Moonage Daydream“ ја поканува публиката да се нурне во уникатниот свет на Боуви“, се вели во соопштението.

Слични содржини