„Документот на Бајден за Косово“ го нема меѓу неговите публикации

од Vladimir Zorba

Некои приштински медиуми утрово објавија наводен документ од претседателската кампања на Џо Бајден, во кој тој најави промена на американската политика кон Белград и Приштина во однос на она што го заговара претседателот Доналд Трамп, но постои сомнеж во автентичноста на оваа вест, вели политичкиот аналитичар Немања Старовиќ.

Автентичноста на документот под наслов „Визија за односите со Албанија и Косово“ е под знак прашалник, бидејќи тој беше пуштен преку албански портал, не беше објавен во американските медиуми и не беше достапен на ниту еден официјален канал за комуникација на кампањата на Бајден“, објасни Старовиќ за „Косово онлајн“.

Тој посочува дека официјалната веб-страница на Бајден содржи голем број документи во кои тој ја изложува својата визија за просперитет на бројни етнички и малцински заедници во САД, како што се Евреите, Арапите, Порториканците, но не и изјавата, наводно, испратена до Албанците.

„Особено е интересно што документот објавен на албанскиот портал неодоливо потсетува на изјавата што Бајден ја испрати пред грчката заедница во САД пред неколку дена, а која можеше да послужи како модел за давање на оваа изјава за сомнителна автентичност“, предупредува Немања Старовиќ.

loading...

Слични содржини