Актуелно
Почетна / Магазин / Убавина и Здравје / Доматот е многу опасен ако припаѓате на овие категории луѓе: Подобро да го избегнувате ако вака се чуствувате

Доматот е многу опасен ако припаѓате на овие категории луѓе: Подобро да го избегнувате ако вака се чуствувате

Доматот е омилена летна салата на многумина. Сочен, освежувачки црвен плод, полн со ликопен, го сакаат скоро сите и се сметаат за безбедна и многу здрава храна, но доматите всушност можат да имаат некои лоши несакани ефекти.

Ако почувствувате некој од следниве симптоми, може да припаѓате на група луѓе кои не треба да јадат домати:

1. Желудечен рефлукс

Доматот е многу кисела храна и затоа може да предизвика горушица кај луѓе кои страдаат од гастритис или гастроезофагеален рефлукс. Дури и ако сте здрави и не страдате од овие стомачни проблеми, ако јадете многу домати или сос од домати, исто така можете да ги почувствувате овие непријатни симптоми.

2. Болки во зглобовите

Верувале или не, премногу домати во исхраната можат да предизвикаат болки во зглобовите! Причината е алкалоид наречен соланин, кој гради калциум во ткивата, а има многу во доматите. Премногу калциум во ткивата може да предизвика воспаление, болка и оток на зглобовите.

3. Проблеми со бубрезите

И ова има врска со складирање на калциум. Доматите се исто така богати со оксалат, супстанца која тешко се метаболизира кога се зема прекумерно, а тоа може да резултира со формирање на камења во бубрезите. Црвениот сочен плод содржи и многу калиум, што исто така може да влијае на работата на бубрезите. Ако веќе имате некои проблеми со бубрезите, бидете особено внимателни!

4. Алергиски реакции

Доматот содржи соединение хистамин, кој му помага на имунитетот да се бори против вирусите и бактериите. Вие не би поверувале колку често се предизвикува алергиска реакција на хистамин во доматот, и таа обично се јавува во форма на осип или оток на јазикот, со некои други непријатни симптоми. Луѓето на кои им е дијагностицирана алергија на домати се чувствуваат многу потешко.

5. Синдром на нервозни црева

Ако страдате од синдром на нервозни црева, доматите можат да предизвикаат симптоми како што се дијареја, болни грчеви, надуеност, гасови и запек. Во овој случај, подобро е да се држите настрана од кисела храна како што се доматите.

6. Ликопенодермија

Ликопен е пигмент кој се наоѓа во доматите, но и во многу други намирници. Кога се консумира во вистинска количина, тоа е одлично за срцето. Но, ако е претерано, може да се појави пигментација на кожата, односно состојба позната како ликопенодермија.

7. Уринарни проблеми

Храната богата со киселина, како што се доматите, може да го иритира мочниот меур. Ако страдате од уринарна инконтиненција или сте склони кон други уринарни проблеми, најдобро е да избегнувате кисела храна. Готвењето домати исто така нема да ви помогне во овој случај, бидејќи сосот од домати и кечапот се уште полоши избори.

8. Лисјата од домат можат да бидат отровни

Лисјата на омиленото црвено јадење не се сметаат за безбедни за јадење. Во големи количини, тие можат да предизвикаат сериозни и опасни симптоми, а во екстремни случаи може да се појават труење и смрт. За секој случај, целосно избегнувајте консумирање лисја од домати.

9. Ги влошува симптомите на автоимуни заболувања

Алкалоидите во доматите можат да го влошат воспалението во телото, што е особено лошо за луѓето кои страдаат од автоимуни болести. Многумина кои страдаат од овие болести треба целосно да ги отстранат од својата исхрана не само доматите, туку и целата храна што спаѓа во групата на „ноќни сенки“, на кои припаѓа и компирот.

loading...