Донаторите му ветија повеќе од осум милијарди долари на Пакистан за закрепнување од поплавите

од Radmila Tasevska
174 прегледи

Пакистан денес објави дека донаторите ветиле дека ќе обезбедат повеќе од осум милијарди долари за закрепнување на земјата од минатогодишните разорни поплави, кои се сметаат за резултат на климатски катастрофи.

Официјални лица од околу 40 земји, како и приватни донатори и меѓународни финансиски институции, се подготвуваат за состанок во Женева, бидејќи Исламабад бара помош за покривање на половина од 16,3 милијарди долари потребни за закрепнување, објави Ројтерс.

Водите сè уште се повлекуваат по монсунските дождови и топењето на глечерите, кога загинаа најмалку 1.700 луѓе и раселени околу осум милиони.

Слични содржини