Дончиќ постигна 48 поени, Словенците го понижија светскиот вицешампион

од Vladimir Zorba

Кошаркарите на Словенија ја совладаа Аргентина во мечот од првото коло на Олимписките игри во Токио со 118:100. Словенците ја „растурија“ екипата на светскиte вицешампиони од Мундобаскет од Кина.

Словенија со Лука Дончиќ и без него едноставно не е ист тим и тоа се гледа на натпреварот на кој Лука постигна 48 поени. Тој исто така подели пет асистенции со уште 11 скока. Дончиќ дури не играше во последните неколку минути.

Лука бешеблиску до олимпискиот рекорд по бројот на поени на еден натпревар. Тој рекорд моментално го држи Оскар Шмит, кој постигна 55 поени на пресметката меѓу Бразил и Шпанија во Сеул во 1988 година.

Слични содржини