Дончиќ сам се казни за катастрофалниот учинок за 3 поени ВИДЕО

од Vladimir Zorba

Лука Дончиќ е далеку од посакуваната шутерска форма, во првите четири натпревари, испромаши во шутот за три, откако има вкупно 2/21!

На првиот натпревар против Феникс, Дончиќ имаше 32 поени, со шут 0-6 за три, на следниот натпревар во поразот од Лејкерс, скромни 2/5 беше неговиот удар за три.

Следуваше сега славната победа над Клиперс од 124: 73, но ниту на тој натпревар Лука не можеше да постигне тројка!

Промаши пет пати, на крајот стигна до 24 поени, влезе во сличен проблем во ударот од далечина против Шарлот.

Далас загуби со 118: 99, индексот на Лука +/- беше погубен со -27, а тој шутираше тројки повторно на 0/5.

И по натпреварот, Рик Карлајл рече „дека е јасно дека Лука сè уште не е во вистински ритам“, а Дончиќ по завршувањето на мечот остана на паркетот поради проблематичниот удар.

Тој направи дополнителен тренинг за шут, со цел да се покаже подобро на следниот натпревар против Мајами.

Слични содржини