Дончиќ со нов рекорд го доближи Далас до чудо

од Vladimir Zorba

Лука Дончиќ продолжи да ги поместува границите со нов брилијантен учинок и повторно направи нешто што не му успеало на никој пред него во историјата на НБА-лигата.

Синоќа го предводеше Далас до победа од 127:112 на гости и предност од 2:0 против фаворизираниот Л.А. Клиперс, постигнувајќи 39 поени, седум скока и седум асистенции.

Тоа беше само негов осми натпревар во плеј-офот во НБА, откако Мавс минатата сезона играше и со Клиперс во меурот на „Дизни Светот“, но тогаш изгуби со 4-2.

Вклучувајќи ја таа серија, Лука постигна вкупно 236 поени на овие осум натпревари, со 76 скока и 70 асистенции. Никој во историјата не достигнал толку брзо до бројки 250/70/70.

Што е уште поважно, овие феноменални бројки се рефлектираат во победите оваа сезона бидејќи Дончиќ им донесе водство на Мавс со 2-0 во серија против тим кој намерно ги загуби последните натпревари од регуларната сезона за да ги има за противници и да ги избегне градските ривали Лејкерс се до финалето на конференцијата.

Сепак, Клиперс никогаш не стигнале толку далеку во својата историја во плејофот, а мотивираните Дончиќ и Мавси се на одличен пат да ги спречат повторно, веќе на првиот чекор.

Низ историјата на НБА лигата, 31 тим повел со 2:0 во серијата по гостувањата, а дури 27 ја освоија таа серија, или 87%.

Предноста на Далас секако ќе биде публиката бидејќи ковид мерките се омекнати за плејофот и се очекуваат повеќе од 15.000 луѓе во салата.

„Човеку, долго чекав да играм пред нашите навивачи во нашиот плејоф“, изјави возбудениот Дончиќ по синоќешната победа.

Минатата година за прв пат играше во плејофот во НБА, но на неутрален терен без публика, па такво искуство за прв пат ќе доживее ноќта од петок спрема сабота. И се чини дека е подготвен да го извлече максимумот од тоа и да го однесе Далас во следната фаза.

Слични содржини