„Драгао“ домаќин на Сити и Челси за финалето во Лигата на шампионите?

од Stefanija Kuzmanovska

„Естадио До Драгао“ во Порто би можел да биде домаќин на финалето во Лигата на шампионите помеѓу Манчестер Сити и Челси, објави Ројтерс. Натпреварот за трофеј на 29 мај треба да се игра во Истанбул, но УЕФА размислува да го премести натпреварот, бидејќи Турција е на „црвената листа“ на Велика Британија за патување поради пандемијата КОВИД-19, што ја исклучува можноста англиските навивачи да присуствуваат на состанокот.

Првичната идеја беше да се пресели натпреварот на стадионот Вембли во Лондон, но оваа опција доведе до компликации поврзани со логистиката за телевизиите што ќе го пренесуваат натпреварот, вработените и спонзорите. Многу од луѓето вклучени во организирањето на натпреварот треба да бидат ставени во карантин при пристигнувањето во Велика Британија, што го комплицира натпреварот во Лондон.

Португалија ги укина ограничувањата за патување од 17 мај, што значи дека англиските навивачи можат слободно да патуваат до Порто и да присуствуваат на натпреварот. Финалето исто така требаше да се одржи во Истанбул минатата година, но беше преместено во Лисабон поради коронавирусот. Оваа година, португалските власти претпочитаат Порто да го прифати натпреварот доколку и се даде оваа можност на земјата.

Слични содржини