Драма во Шкотска: Кралицата Елизабета II мета на бомбашки напад! (ВИДЕО)

Еден човек е уапсен за подигнување тревога за бомба во палатата на кралицата во Единбург. Полицијата го уапси осомничениот откако пријавила сомнителен предмет во областа на палатата Холирудхаус.

Полицијата го уапси 39-годишникот откако тимот за демонтирање на бомби присуствуваше на извештајот за сомнителен предмет во областа на палатата Холирудхаус, резиденцијата на официјалната кралица во Единбург.

Шкотската полиција објави дека биле поканети во официјалната резиденција на кралицата во Единбург во вторникот околу 20.50 часот.

„Бевме повикани во палатата Холирудхаус во Единбург во вторник, 23 март, околу 20,50 часот, по пријава за сомнителен случај“, изјави портпаролот на шкотската полиција.

– Еден 39-годишен маж беше уапсен под сомнение дека е вмешан во инцидентот. Немаше опасност по населението и истрагата е во полн ек.

Полициските службеници извршиле претрес во дворот на палатата и биле видени како носат долги стапови за „чешлање“ на тревата во дворот пред палатата. Други погледнаа под мозоците и под автомобилот, а некои полицајци беа видени како ставаат предмети во про clearирни пластични кеси.

Исто така, полициските возила беа паркирани пред неколку влеза во палатата.

Слични содржини