Двајца загинати во напад на град во источна Украина

од desk4

Украинското државно обвинителство претходно денеска соопшти дека едно лице загинало кога граната погодила бензинска пумпа во градот Торецк.

Во подоцнежна објава на Телеграм, регионалниот гувернер Павло Кириленко рече дека две лица загинале во нападите врз Торецк, во кои наводно биле вклучени воздушни бомби.

Според Кириленко, во нападот била оштетена и повеќекатна зграда.

Осум цивили се повредени во гранатирањето.

„Русите секој ден намерно напаѓаат цивили во регионот на Доњецк“, рече Кириленко на Телеграм.

 

Слични содржини