ЕА и FIFA го прекинуваат долгогодишното партнерство

од Vladimir Zorba

Во новата игра EA Sports FC, која се очекува во 2023 година, ќе има тимови од англиската Премиер лига и Лигата на шампионите, но нема да има тимови од Светското првенство.

Electronic Arts ќе престане да ја произведува својата популарна видео игра FIFA под нејзиното сегашно име, ставајќи крај на едно од најуспешните и најпрофитабилните партнерства во фудбалот, откако двете страни не успеаја да се договорат за нов договор за лиценцирање.

Наместо тоа, компанијата со седиште во Калифорнија објави дека ќе започне да го нуди EA Sports FC од 2023 година, откако ќе ја создаде својата последна игра во партнерство со FIFA подоцна оваа година.

Лиценцата за играта и носи на FIFA околу 150 милиони долари годишно, а тоа е нејзин најголем приход од комерцијален приход во очекуваниот вкупен приход од 7 милијарди долари за периодот 2019-2022 година, пишува MarketWatch.

FIFA вети „голем број нови игри на кои веќе се работи“ и ќе бидат објавени пред почетокот на Светското првенство во Катар, кое започнува во ноември.

Оттаму ги објавија плановите за создавање „нов модел на игри“ и како пример ја наведе неодамна лансираната услуга за стриминг FIFA +.

„Можам да ве уверам дека единствената автентична, вистинска игра на FIFA ќе биде најдобрата достапна за гејмерите и фудбалските фанови“, рече претседателот на светската фудбалска централа, Џани Инфантино.

ЕА ја произведува FIFA скоро 30 години, а нејзината поврзаност со десетици милиони гејмери ​​ширум светот му помогна на брендот на организацијата со седиште во Цирих кога нејзиниот имиџ настрада поради апсењата на фудбалски раководни лица во 2015 година.

Со генерации младите ја гледаат FIFA како видео игра, а не како спортска институција.

Иако EA Sports FC нема да може да користи содржини од FIFA, вклучувајќи го и Светското првенство, тој ја задржува лиценцата со водечките фудбалски лиги, вклучувајќи ја англиската Премиер лига и Лигата на шампионите на УЕФА.

Слични содржини