„Еб**ме старици за кокаин“: Морничав пат на момците од Guns N’ Roses до sвездите

од Stefanija Kuzmanovska

Книгата „Last of the Giants: The True Story of Guns N’ Roses “од Мик Вал воодушеви милиони нивни обожаватели ширум светот. Авторот ги бараше причините за планетарниот успех на овој бенд во детството и растењето на членовите на „Guns“ и откри многу детали кои до сега беа непознати за пошироката јавност. Приказната започнува со Аксел Роуз за кого авторот тврди дека од самиот почеток имал визија да постави многу повисоки стандарди во музиката што ја создал. Тој стана познат со тоа што во своите песни ја опиша добро скриената, sсрамна страна на животот во Лос Анџелес, далеку од холивудскиот гламур.

Авторот наведува дека Аксел за прв пат во животот бил револтиран и повреден од неговиот очув, кој не можел да поднесе кога го слушнал тогаш младиот уметник како пее љубовна песна. Писателот тврди дека Роуз, кој тогаш се викал Вилијам Бејли, бил кошмар за полицијата во неговите тинејџерски денови поради неговото криминално однесување. Имал 20 апсења зад себе во неговиот роден град до 18 -годишна возраст, и во пет случаи бил прогласен за виновен за некаков проблем што го предизвикал.

Читајќи за неговото потекло, не е тешко да се види што е тоа што може да го натера Роуз да се однесува лошо. Роден е како Вилијам Брус Роуз во 1962 година. Години подоцна, откако беше подложена на регресивна терапија која отвора спомени за пациентите од нивното најрано детство, за кои тие дури и не се свесни, Аксел за неговиот биолошки татко кажал:

„Не ми се допадна начинот на кој се однесуваше со мене пред да се родам, па штом се родив, веднаш сакав тој кретен да умре“, рече тој.

Роуз тврдеше дека неговиот татко сексуално го злоставувал, а авторот на книгата напишал дека можеби дури и го киднапирал од неговата мајка.

„Се сеќавам на иглите. Се сеќавам на пукањето. И се сеќавам дека тој човек сексуално ме злоупотребуваше. Видов дека нешто страшно ѝ се случува на мајка ми кога таа ми пријде“, рече тој, подоцна потсетувајќи на неговата психотерапија.

Џеф му помогнал да стане пејач

Џеф Избел бил тинејџер кога започнал да свири тапани, а Роуз го запознал кога започнал деветто одделение. Избел стоел во училишниот ходник:

„Прво слушнав куп книги што треснаа на подот, потоа тој врескаше и трчаше покрај мене, а него го бркаа еден куп професори. Помислив – овој човек е потполно луд и би бил одличен пејач“, рече тој еднаш за американските медиуми.

Како што се испостави, Избел морал да го наговара својот пријател да ја заземе положбата на микрофонот во бендот.

Малолетнички секс

Саул Хадсон, попознат како Слеш, е роден во Англија и се преселил во Лос Анџелес со своето семејство кога имал само четири години.

„Го добив прекарот бидејќи секогаш трчав наоколу со молскавична брзина“, рече Хадсон.

Како дете, Хадсон ги запознал Дајана Рос, Стиви Вондер и Џон Ленон. Без разлика дали тоа било поради разводот на неговите родители или затоа што бил сведок на расипан холивудски живот од рана возраст, или од сосема трета причина, Хадсон се препуштил на прилично див живот во многу рана возраст.

„На возраст од 12 години, Саул пиеше, пушеше, па дури и ги имаше своите први сексуални искуства“, пишува авторот. Тој целосно полуде со BМХ велосипедизмот, а имаше и фаза кога интензивно крадеше од продавници што заврши кога украде неколку дискови од Тауер Рекордс“.

Исто како што ги најдоа Роуз и Избел, Хадсон се спријатели со Стивен Адлер уште во средно училиште, кој ќе стане првиот тапанар на GnR.

Наскоро почнале да користат дрога со поевтина верзија на поперси – и наскоро се префрлиле на пушење трева и хашиш, лутале по улиците на Холивуд и зборувале за музика, сонувале да основаат бенд и да заработат големи пари.

Тој раскажал дека ги ловеле на улица „старици“ кои им давале кокаин и алкохол, а за возврат барале од момчињата да спијат со нив. Понекогаш и момци им се додворувале.

„Старици ни нудеа пијалоци, кокаин и добро нѐ хранеа. Единствено што требаше да направиме за возврат беше да ги еб**е. Понекогаш ќе нѐ собереа и момци, па во замена за орален секс, добивавме дрога и 30-40 долари. И на крајот, ни тргна“, рече еднаш Адлер.

Двата пара пријатели наскоро се запознаа со младиот гитарист Трејси Ганс, која подоцна го предводеше хит бендот „LA Guns“. Guns беа претходници на идниот „Guns N Roses“ и четворицата идни членови започнаа да настапуваат заедно, споделувајќи дрога и девојки.

Слични содржини