Едно лице загина откако Русија изврши 19 напади врз еден регион

од desk4

Едно лице е убиено откако Русија изврши 19 напади врз источниот регион Доњецк, соопшти Националната полиција на Украина.

Вкупно 30 куќи беа оштетени во нападите, заедно со фабрика, неколку автомобили и електричната мрежа на градот.

Властите соопштија дека имало повредени луѓе, но не наведе колку.

Русија употреби оперативни тактички ракетни системи „Искандер“, минофрлачи, тенкови и артилерија како дел од нападот.

Слични содржини