ЕК разгледува нов пакет санкции против Белорусија поради поддршката на Путин

од Stefanija Kuzmanovska

Европската комисија денеска не можеше да даде повеќе детали за најавата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, за санкции против Белорусија и Иран, кои ја поддржуваат Русија во војната против Украина.

„Ќе ги продолжиме санкциите против земјите кои воено ја поддржуваат руската војна, како Белорусија или Иран. Ќе усвоиме нови санкции против Белорусија и ќе излеземе со нови санкции против Белорусија, која мора да одговара за нејзината улога во руската војна во Украина“, рече Фон дер Лејен во понеделникот.

На новинарско прашање да ги потврди зборовите на претседателот на ЕК, Петер Стано, портпаролот за надворешна политика, на прес-конференцијата рече дека санкциите постојано се на агендата на институциите и земјите членки на Унијата, но дека дискусиите за тоа кој дел од санкциите би биле доверливи и не се објавуваат сите додека не се донесе одлука.

Стано објасни дека постојат два европски режима на санкции против Белорусија.

„Првата се однесува на внатрешна репресија од режимот на Лукашенко, украдени избори и репресија врз локалното население. Вториот режим се однесува на субјекти и физички лица во Белорусија кои го нарушуваат територијалниот интегритет и суверенитет на Украина. Во деветтиот пакет санкции против Русија има и субјекти и физички лица кои соработуваат со рускиот агресор“, објасни Стано.

Тој повтори дека „ЕУ ќе продолжи со режимот на санкции се додека Русија ја продолжи својата ескалација во Украина и дека санкциите ќе бидат продолжени против сите оние кои го поддржуваат и помагаат незаконското однесување на Русија, а тоа се однесува на Белорусија, Иран или други субјекти од други земји“.

Слични содржини